utorok, 12 november 2013 00:00

Turčianske jarmoky: výber z toho najlepšieho Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(14 hlasov)
Turčianske jarmoky: výber z toho najlepšieho Turčianske jarmoky: výber z toho najlepšieho

Tradične známe jarmoky, ktoré sa v Turci konajú od septembra do novembra, ponúkli aj v tomto roku mnoho zaujímavých zážitkov pre malých i veľkých. Remeselné výrobky, folklórne vystúpenia, dobré jedlo a napokon i skvelé počasie prinieslo vysokú návštevnosť všetkým z nich. Prinášame vám výber z toho najlepšieho, čo ste v uplynulých mesiacoch mohli na jarmokoch zažiť.

Michalský Jarmok v Múzeu slovenskej dediny

Michalský jarmok je jednou z najnavštevovanejších akcií organizovaných Múzeom slovenskej dediny v Martine. Dňa 29. septembra sa konal už 23. ročník tohto podujatia. Organizátorom prialo aj mimoriadne slnečné a teplé počasie, ktoré sa podpísalo na mimoriadne vysokej účasti. Trhy priniesli bohatý výber tradičných výrobkov, ako aj ukážky ľudových remesiel.  Sprievodný program ponúkol okrem iného bábkové predstavenie pre deti. Detský návštevníci si mohli vyskúšať aj chôdzu na chodúľoch či povoziť sa na netradičnom kolotoči. Nakupujúci si mohli z jarmoku okrem tradičných výrobkov z kovu, dreva či prútia odniesť aj včelie produkty, koreniny alebo bylinky. Popri nákupoch mohli obdivovať remeselnícke umenie drotára, košikára, rezbára, kováča aj čipkárok. O príjemnú atmosféru sa starala Podhradská muzika a tóny flašinetu. Pripravená bola aj miniburza s predajom starožitností a kníh a dobový fotoateliér, kde sa mohli návštevníci vyfotiť v ľudových odevoch, či pozrieť si dobové vojenské uniformy. Vyvrcholením jarmočného programu bola pravá domáca zabíjačka.

 

Mošovský jarmok

Milovníci jarmokov si nenechali príležitosť ujsť najväčšie jarmočné podujatie v našom regióne – Mošovský jarmok (04.-05.10.2013). Počas prvého októbrového víkendu sa konal jeho 19. ročník. Už tradične nechýbala prezentácia remeselných výrobkov, pripravené boli aj ochutnávky gastronomických špecialít. V sprievodnom programe účinkoval detský folklórny súbor Turiec, ale aj deti z miestnych škôl. V rámci hudobného programu vystúpil spevák Martin Harich a tiež skupiny Team revival a Nemôžem povedať. Boli pripravené tiež súťaže pre deti aj dospelých, ako aj ukážky sokoliarskeho umenia. Jarmok obohatila aj oblastná výstava drobných zvierat, ovocia, zeleniny a kvetov, na ktorej bolo zastúpených viacero dedín z regiónu. Súčasťou jarmoku bola už po ôsmy krát a umožnila priaznivcom záhradkárčenia zviditeľniť svoju prácu ako aj vymieňať si vzájomne svoje skúsenosti.

 

Dni originality v Tulipe

Návštevníci obchodného centra Tulip mali v dňoch 19. a 20. októbra možnosť zažiť tvorivú atmosféru podujatia pod názvom Dni originality. Okrem regionálnych remeselníkov, ktorí prezentovali výrobky z drôtu či dreva, ručne maľované mapy a mnoho iných produktov, mali hostia možnosť nahliadnuť do tvorby zaujímavých dizajnérov, maliarov, či ilustrátorov zo Slovenska aj z Čiech. Predajná výstava ponúkla príjemný sprievodný program v podobe folklórnych vystúpení. Nechýbali ani bezplatné ochutnávky tradičných jedál.

   

Svätomartinské hody

Novembrové hody boli v Martine aj tohto roku ladené tradične a ľudovo, so zameraním na podporu regionálnych remeselníkov. V šiatroch sa okrem výrobkov z dreva, drôtu, ovčieho rúna, tkaných kobercov, ručne vyrobených šperkov našla aj voňavá medovina či zabíjačkové špeciality. Návštevníkov potešil i zaujímavý kultúrny program.

Autor: Mira Kováčová, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Výber redakcie