štvrtok, 14 november 2013 00:00

DFS Turiec na festivale Tradice Evropy 2013 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Deti DFS Turiec so svojimi novými priateľmi z DFS Cindruška z Liptovského Hrádku a zo súboru NRUTYESHWAR z Indie Deti DFS Turiec so svojimi novými priateľmi z DFS Cindruška z Liptovského Hrádku a zo súboru NRUTYESHWAR z Indie

V dňoch 6. až 9. novembra  2013 sa v mestách Chrudim, Pardubice a Slatiňany v Pardubickom kraji Českej republiky konal 15. ročník Medzinárodného detského folklórneho festivalu Tradice Evropy 2013. Pozvanie opätovne účinkovať na tomto festivale dostal aj DFS Turiec, ktorý sa tohto festivalu zúčastnil aj v roku 2011. Tento krát vycestovala už  5. novembra tzv. malá forma. Tri páry detí sa predstavili v deviatich festivalových vystúpeniach svojimi choreografiami "Už prichodí jeseň pomaličky...", "Tečie voda...",  ako aj speváckym vstupom dievčat.

Domácimi súbormi, ktoré hostili zahraničné kolektívy boli detské súbory Kuřátka z Chrudimi, Perníček z Pardubic, Radost z Pardubic a Sejkorky zo Slatiňan. Každý kolektív a mesto privítal svojich hostí zo zahraničia. Tak v Chrudimi okrem nás bol aj súbor Pastratorii Traditiilor Romanesti z Rumunska, v Pardubiciach a Slatiňanoch boli hostia až z Indie súbor NRUTYESHWAR, súbor Cindruška z Liptovského Hrádku Slovensko,  súbor LUSTILINE z Estonska,  Kuznia Artystycna z Poľska a súbor Matičiarik z Banskej Bystrice Slovensko.

 

V dopoludňajších hodinách sa konali výchovné koncerty pre školy, kde sa predstavil domáci súbor so svojimi hosťami. Popoludní organizátori pripravili prehliadky miest, múzeí, galérií aj okolitej prírody. My sme okrem iného navštívili Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, Múzeum Švýcarna v Slatiňanoch a Perníkovú chalúpku v Pardubiciach.  V  podvečer bol galaprogram vždy v inom meste. Prvý galaprogram sa uskutočnil v našom hosťujúcom meste v Chrudimi za účasti riaditeľky festivalu  Zuzany Sloukovej a pána starostu mesta Chrudim Petra Řezníčka. V ňom sa potom okrem domáceho súboru predstavili aj všetky zahraničné súbory. Bola to neuveriteľná paleta tónov, farieb, piesní a tancov Európy  a ďalekej Indie a nenechala kľudným ani jedného diváka.

 

Po 3 dňovom maratóne výchovných koncertov a večerných galakoncertov bol v sobotu program už iba pre účastníkov festivalu – konal sa Evropský bál. Ten sa začal slávnostnou promenádou všetkých súborov – tancom polonéza.  Každý hosť festivalu  potom robil pre ostatných účastníkov prezentáciu svojej krajiny, súboru, ukážku tanca a nakoniec  sa konala malá školička tanca, kde sa deti navzájom učili tance svojich krajín.  Medzi prezentáciami boli prestávky, počas ktorých sa deti mohli zúčastniť tvorivých dielní hneď vo vedľajšej sále.  Cez prestávku mohli tiež navštíviť prezentačné stánky jednotlivých účastníkov festivalu, získať bližšie informácie o súbore a krajine jeho  pôvodu, ochutnať krajové špeciality a porozprávať sa s novými priateľmi, povymieňať si kontakty.  V našom stánku sme ponúkali domáce perníky, sušené jablká, klobásky, slaninku, syry. Varili sme čaj  z turčianskych byliniek osladený domácim medom a dospelí mohli okoštovať turčiansku medovinu.  Máloktorý  festival trvá tak dlho a predsa bol krátky. Deti si nestihli všetko povedať, veď už po ceste domov  vo veľkom fungoval facebook.

Deti DFS Turiec na festivale Tradice Evropy 2013

 

Nuž – ďakujeme našim hostiteľom detskému folklórnemu súboru Kuřátka z Chrudimi a jeho vedúcej pani Radke Ehrenbergovej, že nám umožnili zúčastniť sa tohto festivalu a novej pani riaditeľke festivalu Zuzane Sloukovej želáme aby sa jej darilo napĺňať cieľ tohto podujatia.

 

Autor: Božena Kočalková, foto: Ing. Zuzana Macurová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Doprava v regióne