streda, 20 november 2013 00:00

Ochotníci sa stretli opäť na tvorivých dielňach

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ochotníci sa stretli opäť na tvorivých dielňach Ochotníci sa stretli opäť na tvorivých dielňach

Ďalšie pokračovanie tvorivých dielní, ktoré sú realizované v rámci projektu „Kam kráčaš, ochotnícke divadlo?“, sa uskutočnilo v pondelok 18. novembra v priestoroch klubovne Turčianskeho kultúrneho strediska. Bolo venované téme s názvom „Situácia – základná stavebná jednotka“. Večer viedla lektorka Mgr. art. Zuzana Galková, absolventka VŠMU, ktorá v súčasnosti pôsobí ako doktorandka na Akadémii umení v Banskej Bystrici a venuje sa najmä réžii a dramaturgii.

Účastníci, prevažne študenti z martinského Súkromného hudobného a dramatického konzervatória, ale aj herci z ochotníckych súborov z Bystričky či Žabokriek, mali možnosť dozvedieť sa podnetné informácie týkajúce sa situácie, ktorá je pri tvorbe divadelného predstavenia základným prvkom. Ako uviedla lektorka Mgr. art. Zuzana Galková  „to, čo je v divadle najťažšie, je vybudovať situáciu tak, aby ľuďom niečo hovorila. Úlohou režiséra v spolupráci s hercom je, aby divák vedel, o čom na  javisku hovoríme, prečo tam stojíme, čo sa tam deje. To, aby divák vedel, načo sa pozerá, by malo byť samozrejmosťou, no je to jedna z najťažších vecí v divadle.

Večer prebiehal formou hry a účastníci si mali možnosť vyskúšať budovanie situácie na krátkych etudách. Základným zadaním bolo stvárniť rodinu pri večeri. Účastníci rozdelení do niekoľkých skupín sa ochotne zhostili svojich úloh a pripravili si krátke ukážky. Následne lektorka v spolupráci s divákmi analyzovala jednotlivé prevedenia a pomáhala hercom odhaľovať, kde vznikajú chyby a kde naopak momenty, ktoré môžu byť užitočné a nápomocné ďalšiemu vystavaniu situácie a jej vyústeniu do pointy. Taktiež pracovali na vyšpecifikovaní charakterov a vzťahov medzi nimi, aby všetko, čo sa odprezentuje a odohrá malo svoj význam a viedlo k ujasneniu toho, odkiaľ a kam sa chcú tvorcovia predstavenia dostať .

Voľné pokračovanie tejto interaktívnej tvorivej dielne si účastníci iniciatívne naplánovali na utorok 2. decembra. Vítaní sú aj zástupcovia z ostatných ochotníckych súborov či dramatických krúžkov, ktorí sa doposiaľ nezúčastnili. Večer sa bude viesť v podobnom duchu, no bude venovaný najmä práci s textom a dialógmi. V závere večera organizátorka projektu Bc. Janka Knošková pozvala všetkých na oficiálne vyhodnotenie projektu, ktoré sa uskutoční 7. decembra 2013 v Dražkovciach o 18.00: „Počas podujatia vystúpi divadelný súbor Pišinger z Bystričky s hrou Raya Cooneyho „Všetko sa ...“ v réžii Zuzany Galkovej. Po predstavení bude podujatie pokračovať posedením pre ochotníkov, vyhodnotením  tvorivých dielní a predstavením plánov na budúci rok“.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online