pondelok, 25 november 2013 22:00

Oslavovali sme americko-slovenské VĎAKYVZDANIE

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Oslavovali sme americko-slovenské VĎAKYVZDANIE Oslavovali sme americko-slovenské VĎAKYVZDANIE

Spojené štáty Americké sú od nás vzdialené viac ako 4 800 kilometrov a rozloha nášho malého Slovenska je iba necelých 0,5% ich územia. Veľkosťou sme takmer neporovnateľní. Rozdielne sú však aj naše historické skúsenosti, súčasná geopolitická sila či postoje občanov. Líšia sa dokonca aj mnohé mýty, stále viac prehlbované hlasmi krajín Západnej Európy či Hollywoodskych filmov. A predsa na spomínaných rozdieloch NEZÁLEŽÍ!

V Centre kresťanského vzdelávania v Martine, ktoré združuje materskú školu, základnú školu, evanjelické gymnázium aj biblickú školu, sme dnes spoločne vzdávali vďaku za všetko, čo sme v priebehu uplynulého roka dostali. Vďakyvzdanie má pôvodne výlučne náboženský význam. Tradícia hovorí, že prvýkrát sa slávil v roku 1623, kedy suchom trpiaci obyvatelia vzdávali vďaku Bohu za dážď. Prvé vďakyvzdania neboli sviatkom, ako to vidíme dnes. Mali charakter a podobu bohoslužby. Ich povaha sa ale rýchlo menila a čoskoro už išlo o pomerne obyčajnú udalosť, ktorá sa odohrávala aj niekoľkokrát za rok.

Bol to až prvý prezident Spojených štátov George Washington, ktorý deň vďakyvzdania vyhlásil za národný sviatok a určil mu jeho súčasný význam. Príbeh vzniku tohto pekného sviatku sme si pripomenuli krátkou scénkou v humornom šate, ktorú si pre nás pripravili lektori martinského Evanjelického bilingválneho gymnázia.

Vďakyvzdanie je americký národný sviatok a dodnes si ponecháva svoj nábožensky význam. Tradičné rodinné a priateľské zhromaždenie vytvára pri tejto príležitosti typické stolovanie, na ktorom nesmie chýbať moriak, plnka, brusnicová omáčka a tekvicový koláč. Album fotiek vám vierohodne napovie, že prognózy o dobrom jedle boli naplnené. Ostáva nám s úsmevom na perách spomínať na pekne prežitý večer a ďakovať Bohu za potešenie zo spoločenstva; za Jeho každodennú starostlivosť; za jedlo, pripravené z milujúcich rúk; za život a slobodu vierovyznania.

 

Autor: Hedwiga Tkáčová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn