pondelok, 25 november 2013 22:08

UPRAC SI VO SVOJOM ŽIVOTE – služby Božie na Evanjelickej spojenej škole v Martine

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
UPRAC SI VO SVOJOM ŽIVOTE – služby Božie na Evanjelickej spojenej škole v Martine UPRAC SI VO SVOJOM ŽIVOTE – služby Božie na Evanjelickej spojenej škole v Martine

Na dnešných službách Božích sme sa pomyselne presunuli do roku 623 pred Kristom – do doby kráľa Joziáša. Pohľadom na jeho život a na jeho konanie nás previedol Bohdan Hroboň. Program s krásnou hudbou a zaujímavým divadielkom pre žiakov pripravili študenti 2. ročníka študijného programu Misijná práca s deťmi a mládežou, ktorý je akreditovaný na Žilinskej univerzite v Žiline.

Riaditeľ Centra kresťanského vzdelávania v Martine B. Hroboň žiakom Evanjelickej spojenej školy v Martine pripomenul zaujímavú skutočnosť – Józue sa stal kráľom už ako 8 ročný! Jednou z prvých vecí mladučkého kráľa bolo rozhodnutie upratať chrám.

 

A tu začína náš príbeh...

Popri upratovaní v chráme nájdu poddaní kráľa Joziáša dosky s 10 Božími prikázaniami. Boli stratené. Boli zabudnuté... Kráľ Joziáš bol z toho zdesený, pretože pri pohľade vôkol seba nenašiel nič z toho, čo Boh vo svojich prikázaniach ustanovuje pre svoj ľud. Dokonca aj to najhlavnejšie a vôbec prvé prikázanie – nebudeš mať iných bohov okrem mňa – bolo porušené!!

Mladý kráľ a ľudia v jeho bezprostrednom okolí si na rozkaz panovníka začali spoločne čítať biblické slová. Učili sa „zobrať teóriu vážne a v praxi s tým niečo urobiť“, pripomenul B. Hroboň a uskutočnenie biblickej teórie v podobe praktických činností označil ako „Joziášovu reformu.“

Joziáš, mladý, osemročný kráľ, bral Boha vážne! Začal robiť poriadok vo svojom živote a k rovnakému kroku nabádal aj ostatných. My všetci máme viac ako osem rokov... viac ako Józue. Aj my preto môžeme a máme upratovať vo svojich životoch:

-          Vieme, že netreba ohovárať

-          Vieme, ktoré slová sú pekné a ktoré sú škaredé     

-          Vieme, na ktoré stránky na internete nesmieme kliknúť

-          Vieme, ako sa zachovať správne...!

UPRAC SI VO SVOJOM ŽIVOTE. Ak nevieš ako začať nevadí. Ani Józue to nevedel. Čo vtedy urobil? Začal si čítať Písmo - Bibliu. V nej našiel návod nato, ako žiť správne. Ako začať? – čítajme Bibliu a berme Boha vážne!

Autor: Hedwiga Tkáčová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Doprava v regióne