pondelok, 25 november 2013 22:18

ŽSK pripravuje konferenciu o moderných podobách ľudových tradícií

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
ŽSK pripravuje konferenciu o moderných podobách ľudových tradícií, ilustračná fotografia ŽSK pripravuje konferenciu o moderných podobách ľudových tradícií, ilustračná fotografia

Sídlo Úradu Žilinského samosprávneho kraja bude 3. decembra dejiskom konferencie o cestovnom ruchu, kultúrnom turizme a marketingu pod príznačným názvom Tradície netradične v rámci dlhodobého marketingového projektu Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja.

Práve folklór je v globalizovanej súčasnosti to najcennejšie, čo máme a zároveň to jediné, čo nás odlišuje od ostatných. Hlavným zámerom tohto projektu je spropagovanie tých, ktorí aktívne uchopili to staré ľudové a v každodennom živote inovatívne prezentujú folklór a zvyky,“ skonštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Pri tejto príležitosti podľa neho uvedú ako súčasť edície nevšedného dedičstva ŽSK publikáciu Gorali.

Veľká monografia o významnom poľsko-slovenskom pohraničnom etniku Goralov Oravy, Liptova i Kysúc je ďalším z konkrétnych výsledkov úsilia o trvalé zachovávanie dedičstva našich predkov,“ pokračoval Blanár. Konferencia s účasťou viacerých zaujímavých osobností folklóru, rôznych druhov umenia a ľudových remesiel sa bude zaoberať napríklad novými podobami tradičnej hudby či uplatnením prvkov ľudovej výšivky na modernom oblečení. „Nechceme, aby vzácne tradície zapadli prachom. Naopak, chceme ich všemožne prezentovať svetu,“ dodal predseda ŽSK.

 

Autor: TASR, foto: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn