štvrtok, 23 január 2014 21:34

Spoluzakladateľ Matice slovenskej Martin Čulen zomrel pred 120 rokmi

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Spoluzakladateľ Matice slovenskej Martin Čulen zomrel pred 120 rokmi Spoluzakladateľ Matice slovenskej Martin Čulen zomrel pred 120 rokmi

Od úmrtia pedagóga, publicistu, osvetového pracovníka a spoluzakladateľa Matice slovenskej (MS) Martina Čulena uplynie v piatok 24. januára 120 rokov. Martin Čulen bol popredný pedagóg a autor učebníc matematiky. Venoval sa osvetovej práci a prispieval do Národných novín, Obzoru, Pešťbudínskych vedomostí. Patril medzi aktívnych účastníkov národných kultúrnych podujatí, bol spoluzakladateľom Matice slovenskej a členom konzistória Národných novín.

Rodák z Brodského, kde sa narodil 31. mája 1823, po maturite na strednej škole študoval filozofiu v Trnave a od roku 1845 teológiu na Pázmáneu vo Viedni, kde založil slovanskú knižnicu. Bol prvým študentom z Uhorska, ktorý na viedenskej univerzite zložil profesorskú skúšku s vyznamenaním a vymenovali ho za riadneho profesora matematiky a fyziky. Keď v čase revolúcie v roku 1848 na neho vydali zatykač, ušiel do Prahy, kde sa zúčastnil na Slovanskom zjazde. Od roku 1848 bol kaplánom vo Veľkých Levároch, neskôr profesorom matematiky v Banskej Bystrici a profesorom na gymnáziu v Bratislave. V roku 1859 sa stal riaditeľom na satmárskom gymnáziu, potom znova učil v Banskej Bystrici a Levoči a pôsobil aj v Kláštore pod Znievom. Nakoniec pôsobil ako farár v Čake. Martin Čulen zomrel 24. januára 1894 v Čake vo veku 70 rokov.


Autor: TASR

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn