Reklama
utorok, 28 január 2014 00:00

Hana Zelinová v našich srdciach Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Hana Zelinová v našich srdciach Hana Zelinová v našich srdciach

Turčianske kultúrne stredisko privítalo v pondelkový podvečer divákov na spomienkovom podujatí s názvom Hana Zelinová v našich srdciach. Významná spisovateľka by tento rok oslávila sté výročie svojho narodenia. Tohto roku sa týka aj smutnejšia udalosť, a to 10 výročie jej úmrtia. Rodáčka z Vrútok je autorkou mnohých poviedok, románov, rozhlasových a televíznych hier. Azda najznámejším dielom je trilógia Alžbetin dvor, Volanie vetra a Kvet hrôzy. Preslávila sa aj tvorbou pre deti, všetkým dobre známe sú knižky Jakubko, Dovidenia, Zuzanka, či Vlnky-žblnky. Okrem vlastnej tvorby sa venovala aj prekladom zahraničnej literatúry.

"Žilinský samosprávny kraj vyhlásil už po niekoľký krát Rok osobností a rok 2014 bude v regióne Turiec venovaný spisovateľke Hane Zelinovej. Počas celého roka si budeme našu známu rodáčku pripomínať rôznymi podujatiami. Na ich príprave sa okrem TKS budú podieľať aj iné inštitúcie, knižnice, Matica slovenská," uviedla Mgr. Zuzana Kmeťová - riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK, ktorá spomienkový večer otvorila.

Atmosféru autorkinho života divákom pútavo priblížila Renáta Žiaková z vrútockej Mestskej knižnice prostredníctvom prezentácie fotografií, vyhotovených v pamätnej izbe Hany Zelinovej vo Vrútkach. Všetky spomínané predmety, či už nábytok, osobná knižnica, obrazy alebo písací stroj, do ktorého je vložený papier s rozpísanou kapitolou knižky Víno kráľov, preniesli návštevníkov podujatia do minulosti a umožnili im nahliadnuť do spisovateľkinho súkromia. V expozícii nechýbajú ani osobné predmety, ako napríklad spisovateľkin vejár, či topánky. "V pamätnej izbe, majú ľudia možnosť sa dozvedieť niečo, čo nenájdu v lexikónoch osobností. Sú to informácie zozbierané z dlhodobého kontaktu ľudí, Vrútočanov priamo so samotnou autorkou, ktorí ju poznali ako vždy elegantnú, dokonale upravenú a nesmierne láskavú dámu. Prostredníctvom udalostí, ktoré počas prehliadok izby spomínam, majú návštevníci možnosť spoznať Hanu Zelinovú nielen ako spisovateľku, ale predovšetkým ako človeka, ako úžasnú ľudskú bytosť. Na požiadanie sprístupňujeme pamätnú izbu verejnosti aj školám," uviedla Renáta Žiaková.

Večer pokračoval rozprávaním Evy Rusnákovej o spisovateľkinom živote a diele. Nasledovali ukážky tvorby členov Literárneho klubu Hany Zelinovej a na záver zazneli úryvky zo spisovateľkiných diel Vejár s fialkami a Alžbetin dvor v podaní Evy Benčíkovej a Adama Kmeťa, členov martinského recitačného Kruhu 3P.

"V prípade úspechu Projektu s názvom „Na Alžbetinom dvore“, ktorý podalo TKS v grantovom systéme Ministerstva kultúry SR sa priaznivci umeleckého slova v tomto roku môžu tešiť na viaceré príjemné kultúrne podujatia venované spomienke na Hanu Zelinovú. Okrem podujatí podobných tomu dnešnému, plánujeme aj tvorivé dielne pre spisovateľov, či poetický podvečer v letnej čitárni Turčianskej knižnice. Podujatia plánujeme organizovať aj vo viacerých obciach regiónu," doplnila metodička pre umelecké slovo TKS Janka Knošková.

Pamätná izba Hany Zelinovej

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn