piatok, 07 február 2014 00:00

Herečka Naďa Hejná začínala ako ochotníčka, skonala pred 20 rokmi

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Herečka Naďa Hejná začínala ako ochotníčka, skonala pred 20 rokmi Herečka Naďa Hejná začínala ako ochotníčka, skonala pred 20 rokmi

Herečka Naďa Hejná, členka martinského Divadla SNP (dnes Slovenské komorné divadlo), vyšla z prostredia ochotníckej činnosti Slovenského spevokolu v Martine. Od jej úmrtia uplynie v piatok 7. februára 20 rokov. Naďa Hejná zdedila herecký talent po rodičoch.

Narodila sa v Martine 6. októbra 1906. Počas svojho plodného umeleckého života vytvorila na profesionálnom i ochotníckom javisku vyše 240 postáv. Umeleckú kariéru začala ako 7-ročná v martinskom Slovenskom spevokole. Od roku 1926 pôsobila v Ústredí slovenských ochotníckych divadiel. Jej herectvo sa spájalo s hlbokým vcítením do postáv, ktoré tak získali veľa dynamiky a vitálnosti.

Koncom roku 1944, mala vtedy 38 rokov, sa stala spoluzakladateľkou Slovenského komorného divadla v Martine a jednou z jeho prvých profesionálnych herečiek. V tom čase už mala za sebou vyše 70 postáv na ochotníckej scéne. Na profesionálnej scéne stvárňovala veľké a náročné ženské postavy. Počas Slovenského národného povstania (SNP) účinkovala vo Frontovom divadle a spolupracovala aj so Slobodným slovenským vysielačom v Banskej Bystrici.

 

S malou prestávkou bola javisku verná až do roku 1980

Bola predstaviteľkou najrozmanitejších ženských charakterov všetkých žánrov, ovládla celú škálu hereckých výrazových prostriedkov v komediálnych, tragických i groteskných polohách. Hrala aj vo filmoch (Očovské pastorále - 1973, Ružové sny - 1976), v televíznych filmoch a inscenáciách (Balada o siedmich obesených - 1968, Džarkovia - 1973) a v rozhlase. V roku 1981 nakrútil režisér Peter Hledík o Nadi Hejnej medailón pod názvom Herečka. Herečka Naďa Hejná zomrela 7. februára 1994 v Bratislave vo veku 87 rokov. Je pochovaná v rodinnej hrobke na Národnom cintoríne v Martine.

 

Autor: TASR, foto: WikiMedia © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn