Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 16 marec 2014 00:00

Spisovateľka Hana Zelinová zomrela pred desiatimi rokmi

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Spisovateľka Hana Zelinová zomrela pred desiatimi rokmi Spisovateľka Hana Zelinová zomrela pred desiatimi rokmi

Desať rokov uplynulo v nedeľu 16. marca od úmrtia spisovateľky Hany Zelinovej. Svojím rozsiahlym prozaickým dielom sa táto slovenská spisovateľka, redaktorka, prekladateľka a autorka divadelných hier zaradila medzi najvýznamnejšie slovenské literárne osobnosti.

Hana Zelinová sa narodila 20. júla 1914 vo Vrútkach. Študovala na Učiteľskom ústave v Bratislave a pracovať začala v Košiciach, kde pôsobila ako redaktorka časopisov Slovenský východ a Novosti. Redaktorkou bola aj neskôr, v rokoch 1960-1972 v detskom časopise Zornička v Bratislave. Počas druhej svetovej vojny žila v Prešove a v Bratislave a venovala sa literárnej činnosti. Po vojne viedla košické nakladateľstvo Svojeť. Natrvalo sa do Bratislavy presťahovala začiatkom 50. rokov 20. storočia. Po vojne prispievala do Slovenky, Života, Sveta socializmu, Slovenských pohľadov, Zorničky, Ohníka a písala prózu pre deti a mládež.

Medzi jej najznámejšie práce pre detského čitateľa patria Jakubko, Sivá húska, Taká čudná jar, Bosý generál, Otec, povedz pravdu, Dovidenia, Zuzanka, Hanibal za bránou, Rozprávková studnička. Debutovala v roku 1941 zbierkou poviedok Zrkadlový most. Potom napísala román Prístav pokoja a trilógiu Anjelská zem, Hora pokušenia a Dievočka, vstaň!. Na jej napísanie Zelinovú inšpirovala prekladová severská a nemecká regionálna literatúra.

Turčianska trilógia Alžbetin dvor, Volanie vetra, Kvet je zameraná na životné osudy štyroch generácií viacerých zemianskych rodín od začiatku 19. storočia do pohnutých dní druhej svetovej vojny. Do podoby šesťdielneho televízneho seriálu s názvom Alžbetin dvor ju pretvoril režisér Andrej Lettrich. Ďalšou románovou trilógiou z histórie viažucou sa tentoraz k mikulášskym garbiarskym rodinám je Hodvábna cesta, Smäd a Kľukatý let motýľa. Je autorkou aj ďalších prozaických diel: Hlas starých huslí, Nočný koncert, Spať na slnku, Víno maturantov, Harlekýnove milióny, Vranie oči, Aj v raji prší, Ruža zo samého dna. Svoje súkromie odhalila v spomienkovej próze Ešte raz. Ako autorku divadelných a rozhlasových hier ju považujú za priekopníčku rozhlasového a televízneho dramatického žánru na Slovensku. Hana Zelinová zomrela 16. marca 2004 v Bratislave vo veku 90 rokov. Rodáčke z Vrútok už v januári tohto roku pri príležitosti stého výročia jej narodenia, uviedli v Martine spomienkovým večerom dlhodobý projekt s názvom Na Alžbetinom dvore venovaný jej tvorbe.

 

Autor: TASR © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky