nedeľa, 06 apríl 2014 20:56

Základný kameň prvej budovy Matice slovenskej položili pred 150 rokmi Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Základný kameň prvej budovy Matice slovenskej položili pred 150 rokmi Základný kameň prvej budovy Matice slovenskej položili pred 150 rokmi

V Martine položili pred 150 rokmi základný kameň prvej budovy Matice slovenskej. Udalosť sa odohrala 6. apríla 1864. Prvá historická budova celonárodnej kultúrnej ustanovizne bola postavená podľa návrhu architekta Karola Horera staviteľom Jánom Nepomukom Bobulom.

Výstavbu budovy vyvolala potreba priestorov, kde by sa mohli zhromažďovať členovia Matice slovenskej založenej v auguste 1863. Keďže spolok svoje financie nemal, výstavbu mestského domu sa podujalo financovať mesto prostredníctvom predaja lesa pri Valaskej. Časť priestorov budovaného mestského domu mala slúžiť Matici slovenskej. Budova so zastavanou plochou 1189 m2 v novorenesančnom slohu sa stavala v rokoch 1864-1875. Keďže stavba napredovala pomaly, došlo v roku 1869 k dohode, že budovu odkúpi pre svoje potreby Matica slovenská. Kúpnopredajná zmluva bola potvrdená v roku 1870 a Matica slovenská sa mohla hrdiť vlastným stánkom za 21.000 zlatiek získaných zbierkou.

 

V roku 1875 uhorský štát Maticu slovenskú zatvoril a jej majetok vrátane budovy zhabal

V rokoch 1899-1900 mesto budovu prestavalo a umiestnilo v nej súd a iné úrady. V 19. storočí účinkovala Matica slovenská len 12 rokov, ale toto krátke obdobie čulej aktivity stačilo na to, aby sa Martin premenil na intelektuálne centrum. Matica slovenská združila v meste popredných proslovensky zmýšľajúcich vzdelancov, položila základy celonárodných zbierkotvorných a vedeckých pracovísk, bádateľskej a vydavateľskej činnosti, kníhtlače. Založila prvú národnú knižnicu, roku 1870 otvorila v Martine prvé slovenské múzeum. Vydávala desiatky odborných monografií a prvý po slovensky písaný vedecký časopis - Letopis Matice slovenskej. Zaslúžila sa o jazykové zjednotenie Slovákov a vytvorila komunikačnú platformu pre slovenských vlastencov z rôznych častí krajiny a rôznych odborov činnosti.

 

V súčasnosti sídli v Martine Matica slovenská vo svojej druhej budove postavenej v rokoch 1924-1926

Od júla 1992 sa nachádza v prvej budove Matice slovenskej na ulici Milana Rastislava Štefánika v Martine (od roku 1962 národná kultúrna pamiatka) reprezentatívna expozícia Slovenského národného literárneho múzea a Galéria literatúry a umenia s výstavnými priestormi.

 

Autor: TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn