utorok, 08 apríl 2014 22:31

100. výročie začiatku vojny: SNK zdigitalizovala originál Krvavých sonetov

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
100. výročie začiatku vojny: SNK zdigitalizovala originál Krvavých sonetov 100. výročie začiatku vojny: SNK zdigitalizovala originál Krvavých sonetov

Slovenská národná knižnica zdigitalizovala a zverejnila na svojej stránke www.dikda.eu pri príležitosti 100. výročia začiatku Prvej svetovej vojny originál básnickej zbierky Pavla Országha Hviezdoslava Krvavé sonety. Rukopis Hviezdoslavovho protestu proti vojne je uchovaný v Literárnom archíve SNK. Jeho zdigitalizovanie a sprístupnenie verejnosti umožnil národný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF).

Tento rok si pripomínane okrúhle výročie začiatku jedného z najkrvavejších vojnových konfliktov na svete. SNK má vo svojich depozitoch množstvo diel, publikácií či materiálov týkajúcich sa tohto veľmi smutného obdobia našich dejín. Sme veľmi radi, že ich môžeme postupne sprístupňovať verejnosti v digitálnej podobe“, povedala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. 

 

Pavol Országh Hviezdoslav napísal cyklus 32 sonetov ako reakciu na prvé správy z 1. svetovej vojny

Vytvoril ich v Dolnom Kubíne s dátumom „August – september 1914“. V tomto vrcholnom lyrickom diele Hviezdoslav vyjadril svoju bolesť a rozhorčenie nad mravným úpadkom ľudstva, ktoré sa vrhá do vojnových konfliktov a spôsobuje bolesť a utrpenie. Krvavé sonety sú výpoveďou o jasnom Hviezdoslavovom protivojnovom proteste a zároveň končia osobným víťazstvom nad témou – predstavou lepšej budúcnosti. Básnické dielo nemohlo byť počas vojny vytlačené, ale blízky okruh Hviezdoslavových priateľov vedel o jeho existencii. Jeden z „krvavých sonetov“ začínajúci veršom “Ó, vráť sa skoro, mieru milený!“ uverejnil dolnokubínsky rodák a Hviezdoslavov priateľ Jur Janoška v Cirkevných listoch ešte počas vojny. V samostatnom knižnom vydaní vyšli Krvavé sonety až po vojne v Prahe v roku 1919. Neskôr boli zaradené do IX. zväzku Zobraných spisov básnických Hviezdoslava (1930), do 12. zväzku Spisov P. O. Hviezdoslava (1957) či do 2. zväzku súborného vydania Hviezdoslav Dielo (1996). Krvavé sonety boli preložené do viacerých cudzích jazykov.

 

Prvá svetová vojna hlboko zasiahla aj do životov obyvateľov dnešného Slovenska

V takmer každej dedine na Slovensku túto udalosť pripomína pamätník padlým. Do vtedajšej Rakúsko-uhorskej armády narukovalo viac ako 400 000 mužov - takmer 15 % z vtedajšieho počtu obyvateľstva. Ich rodiny zápasili s nedostatkom jedla, pretože úroda sa znížila o 50 %. Takmer 70 000 mužov sa už nikdy nevrátilo domov a vyše 61 000 z tých, čo prišli naspäť, zostalo doživotne zmrzačených.

SNK v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív verejnosti sprístupňuje zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

 

Autor: Miriam Michaela Štefková, hovorkyňa SNK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn