utorok, 29 apríl 2014 00:00

SNK zdigitalizovala rukopisy Hviezdoslavovho prekladu Shakespearových hier

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
SNK zdigitalizovala rukopisy Hviezdoslavovho prekladu Shakespearových hier SNK zdigitalizovala rukopisy Hviezdoslavovho prekladu Shakespearových hier

Slovenská národná knižnica zdigitalizovala a verejnosti sprístupnila na svojej stránke www.dikda.eu pri príležitosti 450. výročia narodenia najznámejšieho anglického spisovateľa, dramatika a herca Williama Shakespeara rukopisy slovenského prekladu jeho dvoch najznámejších divadelných hier Rómeo a Júlia a Hamlet z pera slovenského velikána Pavla Országha Hviezdoslava.

Pavol Országh Hviezdoslav túžil čítať a prekladať Shakespearovo dielo až do takej miery, že sa v pokročilejšom veku sám naučil po anglicky. SNK vo svojich depozitoch v Literárnom archíve uchováva Hviezdoslavove rukopisy prekladov dvoch Shakespearových divadelných hier, ktoré vďaka národnému projektu Digitálna knižnica a digitálny archív ponúkame širokej verejnosti“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Presný dátum narodenia Williama Shakespeara nie je známy, matriky Strafforf-upon-Avon obsahujú iba zápis o jeho krste z 26. apríla 1564. Dielo Williama Shakespeara (26. apríl 1564 – 23. apríl 1616) pozostáva z 39 divadelných hier, 154 sonetov a niekoľkých poém, ktoré boli a stále sú prekladané do väčšiny svetových jazykov. Medzi najznámejšie Shakespearove hry bez pochyby patria tragédia lásky medzi milencami z dvoch znepriatelených rodov Verony Rómeo a Júlia a tragédia Hamleta, Princa Dánskeho. Obe tieto divadelné hry boli preložené aj do slovenčiny. V dejinách slovenskej literatúry bol napríklad Shakespearov Hamlet preložený doteraz deväťkrát. Okrem Pavla Országha Hviezdoslava sa prekladu zhostili napríklad aj Ľubomír Feldek, Samo Vozár či Pavol Dobšinský.

 

Autor: Miriam Michaela Štefková © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn