nedeľa, 04 máj 2014 21:55

SNK zdigitalizovala dobové fotografie trosiek lietadla a posledných rozlúčok s generálom M. R. Štefánikom

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
SNK zdigitalizovala dobové fotografie trosiek lietadla a posledných rozlúčok s generálom M. R. Štefánikom SNK zdigitalizovala dobové fotografie trosiek lietadla a posledných rozlúčok s generálom M. R. Štefánikom

Dobové fotografie trosiek lietadla typu Caproni 450, ktoré sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji 4. mája 1919 a v ktorom zahynul generál Milan Rastislav Štefánik, či fotografie dokumentujúce všetky štyri posledné rozlúčky v Bratislave, Brezovej, Košariskách a Bradle zdigitalizovala a na svoje stránke www.dikda.eu zverejnila Slovenská národná knižnica (SNK). 4. mája sme si pripomenuli 95. výročie tejto tragickej udalosti, pri ktorej generál Milan Rastislav Štefánik zahynul.

Fondy SNK sú bohaté na fotografie a dokumenty týkajúce sa osoby významného vedca, politika a diplomata Milana Rastislava Štefánika. Verejnosti sme už sprístupnili viaceré fotografie či dokumenty z jeho ciest po Európe a svete, ako aj jeho bohatú osobnú knižnicu. Okrem dobových fotografií trosiek lietadla a posledných rozlúčok s generálom sprístupňujeme napríklad aj rukopis prezidenta Tomáša G. Masaryka, ktorým sa s generálom rozlúčil“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Milan Rastislav Štefánik žil krátko, ale jeho život bol neuveriteľne dynamický a jeho záujmy všestranné. Astronóm a meteorológ, vojak, letec, generál, politik, diplomat, ale aj cestovateľ, fotograf, milovník poézie a klasickej literatúry. 4. mája 1919 nastúpil na letisku Campoformido pri Udine do lietadla Caproni 450, ktorého cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo, pretože sa náhle zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Milan Rastislav Štefánik, ako aj ďalší traja členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Havária lietadla sa dodnes úplne nevysvetlila. Generál je pochovaný v mohyle na Bradle. Jeho tragická smrť vyvolala v slovenskej a česko-slovenskej verejnosti dovtedy nevídané reakcie, prvýkrát totiž národ v novovzniknutom štáte stratil jednu z vodcovských osobností, ktorá ho reprezentovala.

 

Autor: Miriam Michaela Štefková © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn