streda, 16 júl 2014 20:37

Chudlo sa pred 100 rokmi do plaviek?

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Chudlo sa pred 100 rokmi do plaviek? Chudlo sa pred 100 rokmi do plaviek?

Ak vás zaujíma, či sa aj pred 100 rokmi denne riešili na novinových stranách zdravý životný štýl, chudnutie, módne výstrelky či zlepšovanie nedokonalých tiel, pozrite si výber Slovenskej národnej knižnice (SNK) pod názvom Chudlo sa pred 100 rokmi do plaviek? Tému SNK prináša na stránke www.dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, kde okrem iného sprístupňuje zdigitalizované denníky, týždenníky a mesačníky, ktoré vychádzali na Slovensku pred 100 rokmi.

Jedným z najlepších svedectiev o tom, čím žila spoločnosť na Slovensku pred sto rokmi, sú bezpochyby novinové články. Pozývame verejnosť, aby nahliadla do storočných novín a časopisov, do rôznorodosti ich tém a štýlu, v akom boli písané. Neraz sú plné kuriozít a zaujímavostí. Práve pri téme chudnutia je pozoruhodné, že pred sto rokmi riešili opačný problém. Hľadali sa skôr liečivá podporujúce chuť do jedla,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. Na stránke www.dikda.eu sa postupne zverejňujú vydania periodík Slovenské noviny, Slovenský denník, Národnie noviny, Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Ľudové noviny, Slovenský týždenník, Národný hlásnik, Vlasť a svet, Domácnosť a škola, Slovenské pohľady, Veselé noviny, Rarášek, Živena či Dennica.

Projekt DIKDA, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), verejnosti sprístupňuje zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov. Priamy odkaz na článok: http://dikda.eu/chudlo-sa-pred-100-rokmi-do-plaviek-alebo-krasa-zdravie-a-moda-nasa-kazdodenna/

 

Autor: Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. manažérka publicity DIKDA © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn