Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 20 júl 2014 20:47

SNK zdigitalizovala 1200 predmetov z obdobia prvej svetovej vojny Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
SNK zdigitalizovala dobové fotografie trosiek lietadla a posledných rozlúčok s generálom M. R. Štefánikom SNK zdigitalizovala dobové fotografie trosiek lietadla a posledných rozlúčok s generálom M. R. Štefánikom

Slovenská národná knižnica v Martine zozbierala a digitalizovala počas minuloročných Zberných dní projektu Europeana 1914 – 1918 spolu 1200 doposiaľ nezdokumentovaných materiálov z obdobia prvej svetovej vojny. TASR o tom informovala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Cieľom Zberných dní podľa nej bolo zozbierať doposiaľ nezdokumentované materiály z obdobia prvej svetovej vojny, ktoré uchovávajú potomkovia priamych účastníkov konfliktu. „Prinieslo ich približne 150 prispievateľov z celého Slovenska. V Bratislave sa kompletizovalo 450 predmetov, v Košiciach 400 predmetov a v Martine vyše 350 predmetov, ktoré sú sprístupnené na portáli www.europeana1914-1918.eu spolu s tisíckami ďalších z celej Európy. Veľkou devízou projektu je práve to, že predmety sa iba digitalizovali a prispievatelia o ne neprišli, ako by sa stalo vtedy, keby sa rozhodli venovať ich napríklad múzeu. Takto sú stále súčasťou ich rodinnej zbierky,“ skonštatovala Krištofová.

 

Unikátnou črtou tohto projektu je to, že doň môžu záujemcovia stále prispievať aj z domu jednoduchou registráciou na stránke www.europeana1914-1918.eu, a to pridávaním príbehov a predmetov, k čomu stačí počítač, fotoaparát alebo skener. Po následnej kontrole katalogizátormi bude príbeh zverejnený pre širokú verejnosť,“ povedala Krištofová. Do kolekcie Europeana 1914 – 1918 prispela aj SNK s viac ako 50 predmetmi. „Sú medzi nimi fotografie Ivana Stodolu počas vojenskej služby, reportážne fotografie z bojísk prvej svetovej vojny, ako aj rukopis Krvavých sonetov P. O. Hviezdoslava z roku 1919. Materiály zverejnené v ďalšom projekte Europeana Collections obsahujú všetky periodiká slovenskej proveniencie z obdobia 1. svetovej vojny 1914 -1918. SNK ako asociačný partner projektu poskytne spolu 2200 digitalizovaných dokumentov zo svojich zbierok z obdobia 1. svetovej vojny,“ doplnila generálna riaditeľka SNK.

 

Manažérka publicity SNK Zuzana Stančíková pripomenula, že o udalostiach pred začatím 1. svetovej vojny, atentáte na Františka Ferdinanda d'Este a priebehu vojny SNK intenzívne informuje aj prostredníctvom digitalizovaných storočných novín, ktoré sú súčasťou národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív. „Pravidelný týždenný výber, zaujímavosti a postrehy zo storočných novín môžu čitatelia sledovať na webe projektuwww.dikda.eu,“ dodala Stančíková. Projekt Europeana 1914 – 1918 je spoločnou iniciatívou európskej digitálnej knižnice Europeana, Univerzity v Oxforde a mnohých lokálnych partnerov. „V rámci neho oslovili verejnosť, aby zdieľala spomienky a rodinné predmety z 1. svetovej vojny na internete, pričom išlo najmä o fotografie, listy, denníky, krátke filmy, audionahrávky, predmety a príbehy s vojnou spojené. Tie sa následne profesionálne digitalizovali a stali sa súčasťou on-line archívu spolu s ich popisom,“ uzatvorila manažérka publicity SNK.


 

Autor: TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky