štvrtok, 04 september 2014 16:58

Aké výdobytky doby a bio produkty si užívali gazdinky pred 100 rokmi

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Aké výdobytky doby a bio produkty si užívali gazdinky pred 100 rokmi Aké výdobytky doby a bio produkty si užívali gazdinky pred 100 rokmi

Zaujíma vás, čo predchádzalo dnešnej modernej kuchyni a čo dámy považovali pred desaťročiami za prepychové novinky vo svojej domácnosti? Pozrite si výber Slovenskej národnej knižnice (SNK) pod názvom Bujón či sunar... Ktorý je najlepší?, v ktorom nájdete storočné odporúčania a reklamy potravinových produktov, z ktorých niektoré píšu svoju bohatú a dlhú históriu až do dnešných dní.

SNK prináša tému na stránke www.dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, kde popri digitalizovaných knihách sprístupňuje denníky, týždenníky a mesačníky vychádzajúce na Slovensku pred 100 rokmi. „Verejnosti dávame možnosť nahliadnuť do storočných novín a časopisov, do rôznorodosti ich tém a štýlu, v akom boli písané. Sú dôkazom života doby a často plné kuriozít a zaujímavostí. Pri téme domácnosti určite zaujmú prvé bujóny a umelá detská výživa na trhu. Napríklad ponuka kvalitných bio produktov bola vtedy samozrejmosťou, naopak my ich dnes častokrát ťažšie nachádzame,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Na stránke www.dikda.eu sa postupne zverejňujú vydania denníkov, týždenníkov a mesačníkov - Slovenské noviny, Slovenský denník, Národnie noviny, Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Ľudové noviny, Slovenský týždenník, Národný hlásnik, Vlasť a svet, Domácnosť a škola, Slovenské pohľady, Veselé noviny, Rarášek, Živena či Dennica. Projekt DIKDA, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), verejnosti sprístupňuje zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

Priamy odkaz na článok: http://dikda.eu/bujon-a-sunar-ktory-je-najlepsi/

Autor: Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Doprava v regióne