pondelok, 06 október 2014 21:24

Program „Zo zajatia“ priblížil neľahké životné osudy v časoch prvej svetovej vojny

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Program „Zo zajatia“ priblížil neľahké životné osudy v časoch prvej svetovej vojny Program „Zo zajatia“ priblížil neľahké životné osudy v časoch prvej svetovej vojny

Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice ponúklo uplynulý štvrtok emotívny literárny program venovaný 140. výročiu narodenia spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a 100. výročiu vypuknutia 1. svetovej vojny. Išlo o hlavné sprievodné podujatie výstavného projektu Krvavé sonety-Slovenská literatúra a Prvá svetová vojna.

Pri tejto príležitosti sme pripravili scénické čítanie z korešpondencie pochádzajúcej z knihy Hany Gregorovej, manželky Jozefa Gregora Tajovského, ktorá vyšla pod názvom Listy- Príbeh manželstva Jozefa Gregora Tajovského a Hany Gregorovej. Je to kniha, ktorá odhaľuje oveľa viac zo vzťahu týchto dvoch ľudí, ako keby išlo o biografickú štúdiu. Vyňali sme z  nej pasáže, ktoré sa viažu k smutnému obdobiu prvej svetovej vojny,“ uviedla Jarmila Kováčová, riaditeľka Literárneho múzea SNK.

Listy boli pre manželov v ťažkých vojnových časoch jedinou možnosťou, ako zostať v kontakte. Cez ne riešili svoje citové aj existenčné problémy. Vypovedajú o tom, ako si boli navzájom oddaní a tiež vykresľujú ich osobnostné rysy. Korešpondencia je obrazom vtedajšej doby a  dnešnej generácii približuje dramatické životné osudy ľudí vo vojnových časoch“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. O precítené scénické čítanie dopisov zachytávajúcich odlúčenie manželov počas štyroch vojnových rokov 1915 až 1919 sa postarali Eva Gašparová a Viliam Hriadeľ, členovia umeleckého súboru Slovenského komorného divadla. Texty priblížili nielen neistý Tajovského život na fronte, ale i neľahký život Hany, očakávajúcej narodenie ich vytúženého prvého dieťaťa. Listy plné lásky a bolesti, boli zároveň plné nádeje a viery v spoločný život v trojici po návrate Jozefa Gregora Tajovského z vojny domov. Stretnutie svojim nevšedným rozprávaním obohatila aj neter Hany Gregorovej, ktorá sa podelila s obecenstvom o autentické rodinné zážitky a postrehy, vykresľujúce Hanu Gregorovú i Jozefa Gregora Tajovského ako výnimočné osobnosti s veľkým srdcom.

 

Autor: SNK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn