pondelok, 27 apríl 2015 00:00

Štúr vycestoval do Eisenstadtu, čaká ho aj Viedeň Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Štúr vycestoval do Eisenstadtu, čaká ho aj Viedeň Štúr vycestoval do Eisenstadtu, čaká ho aj Viedeň

Výstavu Jar slovenského národa, venovanú životu a dielu Ľudovíta Štúra, ktorého 200. výročie narodenia si pripomenieme v októbri, priblížila Slovenská národná knižnica (SNK) obyvateľom rakúskeho Eisenstadtu. Verejnosti je prístupná do 12. mája, potom „vycestuje“ do  priestorov Slovenského inštitútu vo Viedni.

 

Účinkovanie Ľ. Štúra a jeho generácie v polovici 19. storočia bolo vyvrcholením národných a kultúrnych úsilí v období slovenského národného obrodenia a stalo sa medzníkom a základným východiskom ďalšieho literárneho a národno-kultúrneho vývinu na Slovensku,“ zdôraznil na slávnostnej vernisáži Augustín Maťovčík, autor výstavy a zároveň riaditeľ Odboru správy a výskumu pôvodných prameňov  SNK. Výstavu otvorila Alena Heribanová, riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni.

 

 

Výstava je výsledkom spolupráce medzi Slovenskou národnou knižnicou, Slovenským inštitútom vo Viedni a Honorárnym konzulátom pre Spolkovú republiku Burgenland v Eisentadte. Nadväzujúc na minuloročnú expozíciu Slovenský Sokrates Adam František Kollár, ktorá sa v Rakúsku stretla s pozitívnym ohlasom, SNK pokračuje v medzinárodných projektoch, ktorých cieľom je šíriť slovenskú knižnú a literárnu kultúru v stredoeurópskom kultúrnom priestore.

 

 

Autor: Mgr. Katarína Mažáriová, SNK, foto: Viera Hatarová, SNK © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn