Aj študenti zo SOŠ obchodu a služieb študijného odboru grafik tlačových médií, operátor tlače a učebného odboru polygraf knihár, objavili v rámci odbornej exkurzie dva kaštiele a to rodový kaštieľ Aponiovcov v Oponiciach a kaštieľ v Brodzanoch.
Knižnica Aponiovcov z Oponíc, je známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku
Historická knižnica sa v súčasnom stave zachovala aj vďaka jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sa napriek nie vždy priaznivým okolnostiam snažili o jej zachovanie a zveľaďovanie. Gróf Anton Juraj Aponi / 1751 – 1817 / založil knižnicu v roku 1774 vo Viedni. Knihy vždy dôsledne vyberal a ako milovník a zberateľ, investoval obrovské peniaze na knižných veľtrhoch, pri kúpe pozostalostí i z kláštorných knižníc zrušeného rádu jezuitov. Po jeho smrti knižnicu ako celok udržal syn Anton Aponi.
Napriek nepriazni osudu a času, ako aj drastickému úbytku v podobe aukcií vo Viedni, Londýne a Prahe, sa v historickej knižnici rodu Aponiovcov, ktorú spravuje Slovenská národná knižnica, zachovalo množstvo vzácnych európskych titulov. Tie sú dodnes vo veľmi dobrom fyzickom stave aj vďaka precíznej práci reštaurátorov a odborných pracovníkov SNK, medzi ktorých patria aj naši absolventi knihári. Keďže knihy boli uložené v nevyhovujúcich podmienkach, najprv boli tlače mechanicky očistené a následne pri procese konzervovania a reštaurovania vzácnych tlačí bolo vykonané komplexné chemické ošetrenie s následným "natukovaním" kožených a pergamenových väzieb.
SNK sprístupňuje knižnicu verejnosti a poskytuje tak bádateľom možnosť študovať tento knižničný unikát
Druhou zastávkou bol renesančný kaštieľ v Brodzanoch. Patrí k najznámejším kultúrno -historickým stavebným pamiatkam Ponitria na západnom Slovensku. V súčasnosti v ňom sídli múzeum A. S. Puškina. Žiaci v ňom mohli vidieť sálu s portrétmi, kresbami a knihami, ktoré súviseli so životom klasika ruskej poézie. Okolo kaštieľa sa nachádza krásny historický park s niekoľkými bustami významných slovenských a ruských spisovateľov. Ale o tom až nabudúce...
Autor: Bc. Emília Kráľová © Autorské práva sú vyhradené