streda, 10 jún 2015 23:39

Pietna spomienka venovaná Františkovi Hečkovi

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Pietna spomienka venovaná Františkovi Hečkovi Pietna spomienka venovaná Františkovi Hečkovi

Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice pri príležitosti 110.výročia narodenia a 55. výročia úmrtia pripravilo pietny spomienkový akt na pamiatku Františka Hečka, významného slovenského prozaika, básnika redaktora a publicistu.

 

František Hečko pochádzal zo sedliackej rodiny zo Suchej nad Parnou. Po štúdiách v Modre, Bratislave, Košiciach a Prahe pracoval na Ústrednom družstve a neskôr sa stal redaktorom viacerých novín a časopisov. Po skončení 2.svetovej vojny začal pracovať ako referent a redaktor časopisov v Matici slovenskej. Často sa sťahoval po celom Slovensku, na sklonku života býval v Martine, kde je aj pochovaný na Národnom cintoríne. Medzi jeho najvýznamnejšie literárne diela patria romány Červené víno a Drevená dedina.

 

 

Pietny akt pri hrobe začal predstavením životnej cesty Františka Hečka, o ktorej krásne rozprávala Mária Rapošová, odborná pracovníčka Literárneho múzea. O podfarbenie atmosféry spomienky sa postaral husľový koncertný majster Marián Kramár a nakoniec herec Slovenského komorného divadla z Martina Ivan Giač predniesol úryvky z tvorby Františka Hečka. Osobne prišla dokonca aj dcéra Františka Hečka, Magdaléna Hajnošová so svojou dcérou a vnučkou.

 

 

„Je to päťdesiatpäť rokov, čo sme sem prišli s pohrebným sprievodom. Mala som 17 rokov keď môj otec zomrel. Vidím ale, že pamiatka na neho nezhynula, jeho knihy vychádzajú a romány sa filmujú. Pri tomto hrobe jeho priateľ Vladimír Mináč, ktorý sa s ním aj často pohádal, vtedy hlasom plakal – „Fero odpusť.“ To je taká zvláštna spomienka na jeho spisovateľské roky aj na to že z Bratislavy utiekol do Martina, aby sa tu upokojil a prežil posledné roky života. Ďakujem všetkým že naňho s úctou spomínate,“ uviedla Magdaléna Hajnošová, dcéra Františka Hečka.

 

Autor: Miroslav Hamar © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslav Hamar

Editor Turiec Online