streda, 01 júl 2015 21:45

Vlak Lustig zastavil aj v Martine Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Vlak Lustig zastavil aj v Martine Vlak Lustig zastavil aj v Martine

V koncentračných táboroch prišli o život milióny nevinných ľudí. Práve vlak je v tomto kontexte symbolom niečoho negatívneho - utrpení, bolesti a zverstiev holokaustu. Na nástupištia vybraných železničných staníc prišiel špeciálne upravený vlak Lustig, ktorý prináša spomienku na viac ako šesť miliónov zavraždených židov v koncentračných táboroch v období druhej svetovej vojny v Európe.

 

Tohtoročný vlak Lustig je venovaný 70. výročiu ukončenia 2.svetovej vojny, aj preto nesie názov Vlak slobody. Návštevníci majú možnosť vidieť aj výstavu, ktorá sa týka tých, čo prežili. Autori projektu pripravili výstavu o ľuďoch, ktorí boli v roku 1944 počas terezínskych transportov do Osvienčimu ako deti súčasťou likvidácie a prežili. Priviezli fotky s ich krátkou ilustratívnou myšlienkou z doby holokaustu. Priamo vo vagóne Vojenský historický ústav pripravil výstavu „Gešer ad Halom – Most až sem“, ktorá vypovedá o pomoci Československého štátu v roku 1947 pri vzniku štátu Izrael. V tej dobe sa konali aj inštruktáže pre vojenských pilotov a vôbec armádu Izraela a tiež sme ako jediný štát na svete vybavovali Izrael zbraňami, ktorými sa ubránili agresii okolitých arabských štátov v dobe vyhlásenia nezávislosti.

 

„Prednášky o projekte zámerne organizujeme v „dobytčáku“, aby si mohli návštevníci tú atmosféru vyskúšať na vlastnej koži. Niekde vo vagóne sedelo aj 80 ľudí a behom tej polhodiny sa už aj vydýchal vzduch. Ľudia začali hovoriť, že je tam dosť teplo a ja im na to vravím, sedíte tu polhodinu a tí ľudia, ktorých tam nebolo 80 ale možno aj 120 alebo 150 v takomto vagóne cestovali aj desať dní. Je to doslova reálny zážitok. Pri deportáciách však nedostali ani vodu ani jedlo, jazdili za akýchkoľvek podmienok, či bola zima alebo teplo. Vagón ponúka osobný autentický zážitok, hoci trvá len pol hodiny, je to skutočne nepríjemné,“ vysvetlil Pavel Chalupa, riaditeľ festivalu Devět bran.

 

Vo večerných hodinách mohli diváci vidieť predstavenie Arnošta Lustiga – Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou. Táto inscenácia je zaujímavá hlavne prostredím v ktorom sa odohráva. Keďže javisko je priamo vo vagóne a hľadisko na železničnej stanici, hra svojim autentickým prostredím privádza divákov až ku vagónom, v ktorých sa dial povestný odsun židov do koncentračných táborov v rámci známeho nacistického „konečného riešenia židovskej otázky“. Každý z nás by mal poznať, aké hrôzy sa v tých dobách diali a práve Vlak Lustig má za úlohu pripomenúť prostredníctvom divadelného predstavenia Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou tragédiu holokaustu, ktorá nikdy nesmie byť zabudnutá. Práve pripomínanie si týchto tragických násilných udalostí genocídy by mohlo pomôcť nezopakovať rovnaké udalosti v budúcnosti.

 

 

Autor: Miroslav Hamar © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslav Hamar

Editor Turiec Online