streda, 11 november 2015 22:25

Necpaly sa pýšia Obecným múzeom a Notariátom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Necpaly sa pýšia Obecným múzeom a Notariátom Necpaly sa pýšia Obecným múzeom a Notariátom

Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch je nenápadná budova, ktorá je plná zaujímavých historických predmetov. Už po prekročení prahu múzea pocítite, že každý exponát má svoj príbeh.

 

Múzeum a Notariát sa nachádza v starej budove, ktorá bola postavená približne pred 170 rokmi. S myšlienkou a iniciatívou zriadiť múzeum prišiel MVDr. Vladimír Hanzlík spolu s manželkou doc. PhDr. Mgr. Alžbetou Hanzlíkovou, PhD. Na založenie múzea poskytli vlastné priestory, ale hlavne aj vystavené exponáty. „Starý otec mojej manželky, ktorá sa volala Reindlová, bol spišský Nemec. Bol to učiteľ, ktorý vyštudoval preparandium – učiteľský ústav a potom, ako urobil v Sučanoch notárske skúšky, prišiel sem a bol tu 7 rokov notárom. V múzeu sa po ňom zachovali veľmi krásne rukopisy,“ rozpráva pán Hanzlík, zakladateľ a správca múzea. Okrem vzácnych rukopisov sa v Notariáte nachádzajú aj ďalšie cenné predmety. „Sú tu aj vzácne knihy, ktoré som našiel v opustených zemianskych domoch. Mám tu nádherné veci, archeologické zbierky, srdcia z nefunkčných zvonov, zbierku starých kľúčov,“ pokračuje.

 

Slávnostné otvorenie múzea sa konalo v roku 2009

 

Dňa 17. júla 2009 sa v obci konalo slávnostné otvorenie Obecného múzea a Notariátu, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia Matice slovenskej, SNS a Ing. Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja. V múzeu je od jeho založenia vystavená trvalá expozícia, ktorá je venovaná pamiatke notára z Ružomberka, ktorý bol starý otec pani Hanzlíkovej. Časť múzea je venovaná aj nebohej pani Hanzlíkovej, ktorá založila ošetrovateľstvo a vysokoškolské vzdelanie v Československej republike. „Má aj pamätnú tabuľu v  Štefánikovom ústave,“ dodáva pán Hanzlík.

 

Do múzea chodievajú aj medzinárodné návštevy

 

V múzeu bolo aj pár drobných umeleckých výstav – obrazy Marčekovej a Krýslovej. Učiť sa históriu tohto kraja sa sem chodievajú aj niektoré školy, hlavne z Martina a Necpál. Keďže sa v Necpaloch narodila matka Sándora Petőfiho, ktorý bol svetovou osobnosťou, každý rok sa v múzeu stretávajú aj jeho maďarskí priaznivci, s ktorými je pán Hanzlík v kontakte. „Oni chodia sem, ja tam na východné Slovensko do Veľkých Kapušian a Bielu. Veľmi si vážia Sándora Petőfiho, tak isto aj generála Láhnera a generála Petrőciho,“ vysvetľuje. Múzeum navštívili aj niektorí historici a taktiež záujemcovia zo Spojených štátov, Holandska, Dánska a Francúzska.

 

Múzeum nemá striktné otváracie hodiny

 

„Múzeum je otvorené kedykoľvek, ja tu bývam a hocikedy mi môžu ľudia zazvoniť, otvorené je stále.  Ja som len rád, že majú záujem,“ vysvetľuje pán Hanzlík. Vstup do múzea je bezplatný, no kto chce, môže ho podporiť dobrovoľným príspevkom, ktorý by správca použil na obnovu strechy múzea.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.