Reklama
pondelok, 14 november 2016 23:03

SNK: Vynálezy, ktoré zmenili svet

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
SNK: Vynálezy, ktoré zmenili svet SNK: Vynálezy, ktoré zmenili svet

Kulma, elektrická maselnička, ionizátor vzduchu, vysávač, domáce chladiarne vína. Slovenská národná knižnica (SNK) ukrýva vo svojich depozitoch zmienky o najrôznejších užitočných i menej užitočných vynálezoch. Niektoré z nich tento  svet síce nezmenili, ale aspoň sa na nich pousmejete. Prežite s našimi zdigitalizovanými fondmi príjemný 15. november, sviatok svätého Alberta Veľkého, patróna vedcov a vynálezcov.

 

Sviatok sv. Alberta Veľkého, patróna vedcov

 

Sv. Albert Veľký patrí medzi veľkých teológov katolíckej cirkvi. Žil v 13. storočí a počas svojho života vynikal svojimi encyklopedickými vedomosťami, venoval sa všestrannej vedeckej činnosti a prispel tak k vedeckému rozvoju ľudstva. V roku 1931 ho pápež Pius XI. vyhlásil za svätého a o desať rokov neskôr ho pápež Pius XII. vyhlásil za patróna vedcov.

 

Užitoční vedci a vynálezcovia

 

Z dobovej tlače sa dozvedáme, že necelý rok po oficiálnom objavení rontgenového žiarenia (1895)  Wilhelmom C. Rontgenom sa berlínski vedci chopili príležitosti a začali skúmať ako ho využiť v chirurgii. Aj dizertačnej práci Irene Currie, dcére Marie Currie Sklodowskej, o výskume alfa žiarenia polónia venovali médiá pozornosť. „Spálila som sa už niekoľkokrát. Nehrozí nám ani také nebezpečenstvo, akému sú vystavení robotníci v rôznych odvetviach priemyslu a my sa môžeme tiež lepšie chrániť. Sme tiež kontrolovaní periodickými skúškami krvi,“ mylne argumentovala neskoršia nositeľka Nobelovej ceny za chémiu, ktorá vo veku 58 rokov umrela na leukémiu.

 

Vedci skúmali, ako sa ľudstvu zlepšuje zrak, ako rýchlo rastie srdce, ako pracuje „železná švadlena“ - dnes známa ako šijací stroj. „Ktorá rúcho pre mladú nevestu tak skoro našila, jako keby holé ruky ľudské dvanáct obratných švadlen boly pri tom pracovaly,“ opisuje zázrak Domová pokladnica v roku 1863.

 

Chudnutie elektricky

 

Na konci 19. a začiatku 20. storočia sa bežní ľudia nestačili diviť. Kontinenty sa spájajú cez telefón, knihy a listy sa píšu oveľa rýchlejšie písacím strojom ako perom, vzdialenosti sa prekonávajú bicyklom či automobilom. Do života sa vkrádajúca elektrická energia oživuje nových pomocníkov a stroje v domácnosti – práčku, kulmu, žehličku (aj na vlasy), fén, vysávač, šľahač, holiaci strojček, kuchynský mixér.

 

Viac o vynálezoch nájdete na webe dikda.eu

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn