Reklama
02 / 2020 Vasilko
piatok, 01 september 2017 14:02

Sklabinské hradné slávnosti priniesli bohatý program aj krst knihy Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Sklabinské hradné slávnosti priniesli bohatý program aj krst knihy Sklabinské hradné slávnosti priniesli bohatý program aj krst knihy

Pri príležitosti 490.výročia príchodu Révaiovcov do Sklabine sa  26.augusta 2017 konali „Sklabinské hradné slávnosti“ pod Hradom Sklabiňa. Občianske združenie Donjon pripravilo pútavý a zaujímavý program, na ktorom sa zúčastnili stovky návštevníkov a počas celého dňa vládla príjemná rodinná atmosféra. Asi najzaujímavejším bodom programu bola komentovaná prehliadka hradu.

Po ruinách hradu návštevníkov sprevádzal dlhoročný predseda OZ Michal Svateník, ktorý podrobne a s nadšením rozprával o histórii a stavebnom vývoji hradu. Program pokračoval v predhradí, kde sa návštevníci mohli prezrieť si remeselný trh a občerstviť sa. Okrem stánkov si návštevníci mohli prezrieť aj expozíciu Múzea hradu Sklabiňa, ktoré bolo v roku 2006 zriadené občiansky združením Donjon ako súkromné múzeum.

 

Múzeum je umiestnené v budove delostreleckého opevnenia, ktoré toto združenie od roku 2000 svojpomocne rekonštruuje. Zaujímavosťou hradných slávností bola aj  replika uhorských korunovačných klenotov, ktorá bola zapožičaná múzeu iba počas trvania týchto hradných slávností. Korunovačné klenoty boli spomienkou na baróna Petra Révaia, strážcu uhorskej koruny. Samozrejme sa nezabudlo ani na tých najmenších a deti sa mohli previesť na koníku.

 

 

Hosťom hradných slávností bol aj šermiarsky majster Peter Koza, zakladateľ Tovarišstva starých bojových umení a remesiel - TOSTABUR z Bratislavy. Skupina TOSTABUR píše svoju históriu už od roku 1964. Šermiarsky majster doprial návštevníkom nahliadnuť do minulosti prostredníctvom ukážok šermu a jeho rozprávanie o technikách boja, šermu, zbraniach a scénickými ukážkami mnohí sledovali s napätím.

 

Súčasťou programu bolo predstavenie publikácie "Hrad Sklabiňa a jeho páni" od autorov Miroslava Eliaša a Michala Svateníka

 

Publikáciu „pokrstil“ a do života širokej verejnosti uviedol šermiarsky majster Peter Koza, ktorý ju symbolicky posypal kvetmi z predhradnej lúky. Spoluautor a zostavovateľ publikácie, historik a riaditeľ Šurianskeho múzea RNDr.Miroslav Eliáš,  predstavil toto dielo návštevníkom čo to aj preradil. V publikácii sa môžeme na 62 stranách dozvedieť o stavebnom vývoji hradu a taktiež niečo o pozoruhodných historických momentoch a osobnostiach spojených s hradom.  Jeho rozprávanie dokresľovali piesne a skladby v podaní súboru Musicantica Slovaca.

 

 

Návštevníci mali jedinečnú možnosť vypočuť si aj koncert historickej hudby, hudobného združenia Musicantis Slovaca z Nitry, ktoré sa venuje oživovaniu hudobných pamiatok z obdobia stredoveku, renesancie a baroka. Koncert musel byť  pre nepriaznivé počasie prerušený, ale už  o pár minút pokračoval  v suteréne múzea v komornejšej podobe.

 

Vďaka Občianskemu združenie Donjon, osobnému zápalu mnohých nadšencov, ochotných aj na úkor vlastného času a prostriedkov, urobiť veľakrát aj nemožné pre záchranu nášho spoločného kultúrneho dedičstva, akým Hrad Sklabiňa a jeho predhradie nepochybne je, máme sa ešte stále na čo chodiť pozerať. Máme miesto, kde vodíme naše deti a vnúčatá, malebné miesto, kde sa snúbi krásna príroda Turca s históriou a kultúrnou pamiatkou, ktorá je, žiaľ v dezolátnom stave. Hrad sa nám takpovediac, stráca pred očami, pribúda náletová zeleň a areál pustne. Jedine budova delostreleckého opevnenia v predhradí, z ktorej v roku 2000 stál iba jeden zváľaný múr, sa dočkala čiastočnej obnovy.

 

Záujem návštevníkov o Hrad Sklabiňa nás utvrdzuje v tom, že aj takéto podujatie má svoj význam

 

"Je potrebné sa zamyslieť, prečo majitelia hradu nechávajú túto kultúrnu pamiatku pustnúť, ako im môžeme pomôcť zachrániť túto jedinečnú kultúrnu pamiatku a ako ju lepšie spropagovať širšej verejnosti. Zahraniční turisti prichádzajúci na hrad nás musia upozorňovať na to, že hrad nemá označenie, ktoré by upozorňovalo, že v danom priestore sa nachádza pamiatka. Označenie by pomohlo návštevníkom v lepšej orientácii a zároveň by zdôraznilo regionálne hodnoty, ktoré na území nášho malebného Turca máme," povedal počas prehliadky okolia hradu Michal Svateník.

 

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu

Reklama
02 / 2020 TULIP Lucid MDŽ

Doprava v regióne