streda, 06 december 2017 17:15

V Martine Dubčekovi, Clementisovi aj Šrobárovi

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Besedu o osobnostiach viedol I. Sokolík, potom zľava Ľ. Jurík, Ľ. Olách a S. Muntág Besedu o osobnostiach viedol I. Sokolík, potom zľava Ľ. Jurík, Ľ. Olách a S. Muntág Autor: Igor Válek, foto: Marika Sokolíková

Spisovateľ literatúry faktu Ľuboš Jurík 5. decembra 2017 navštívil Martin, aby v tamojšej Turčianskej knižnici, predstavil svoju úspešnú knihu Rok dlhší ako storočie z Vydavateľstva MS. Od novembra 1989 si pripomíname udalosti spojené so zmenou spoločnosti. Zmena je, pravdaže, spojená aj s ľuďmi, ktorí za ňou stáli. Ich plejáda by nebola úplná, keby sme medzi nimi (hoci už nie je medzi nami) nevideli Alexandra Dubčeka. Muža, ktorý sa po rokoch mohol vrátiť do verejného života.

Paradoxne, v ďalší novembrový deň (7. novembra 1992) dotĺklo jeho srdce v pražskej nemocnici na Bulovke. Aj toto smutné štvrťstoročné jubileum viedlo organizátorov stretnutia, aby si na tvorcu „politiky s ľudskou tvárou“ zaspomínali práve s Ľ. Juríkom, ktorý tiež jubiluje. V príjemnej atmosfére zimného spisovateľ porozprával množstvo zaujímavostí a detailov zo života A. Dubčeka. Na otázku, prečo si vybral práve životné osudy Dubčeka a Clementisa uviedol, že si živo pamätá, keď ako chlapec počúval s otcom v rádiu vysielaný monsterproces so Slánskeho skupinou. Keď žalobca čítal vyfabulované obvinenia, otec ho hladil po hlave a on cítil, ako sa otcova ruka trasie. Tento moment mu utkvel v pamäti, cítil, že práve sa deje niečo závažné. Situácia sa mu vybavila v mysli aj pri vpáde "spojeneckých" tankov v auguste 1968...  Na otázku, ako sa zmenil jeho pohľad na Dubčeka počas práce na monumentálnom knižnom diele, odpovedal metaforou o pohľade na vysokú horu – čím má človek väčší odstup, tým viac vníma jej majestátnosť... Jeho spolubesedník Ľubomír Olach predstavil svoje knižné dielo o Vavrovi Šrobárovi, ku ktorému ho viažu aj isté príbuzenské väzby.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn