piatok, 30 marec 2018 20:44

Očkom Novín Malých do Veľkej noci

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Očkom Novín Malých do Veľkej noci Očkom Novín Malých do Veľkej noci

Jedným z milých detských časopisov, ktoré vychádzali od roku 1899 nepretržite až do začiatku I. svetovej vojny v roku 1914 na Slovensku, boli Noviny Malých venované najmenším čitateľom. Oduševnene ich vydával učiteľ Ján Bežo zo Senice, ktorému pomáhali Strýčkovia – Martin, Ferdinand, Ján či Danko. Nájdu sa medzi nimi aj spisovatelia.

Ani dietky neobchádzala oslava najdôležitejšieho kresťanského sviatku Veľkej noci. Na stránkach obrázkového časopisu sa malí čitatelia dozvedali nielen o predchádzaní jeho slávenia v pokornom pôste, no aj o dôležitosti čítania Svätého písma a utíšeného vnímania dôležitého odkazu obetovania Ježiša Krista.

 

 

Veľká noc sa ani dnes nezaobíde bez milých, chutných povinností plynúcich z príchodu sviatkov. Pamätáte si z detstva dobroty, ktoré zdobili váš veľkonočný slávnostný stôl? Aj ktorú misku ste mamičke pomohli „vyčistiť" ako dievčatko na obrázku? Mnohé tradičné recepty lahôdok si rodiny i dnes odovzdávajú ako osobité dedičstvo.

 

Začítajte sa do novín pre malých čitateľov a dozviete sa viac o Veľkej noci na http://dikda.eu/ockom-novin-malych-do-velkej-noci/ V Katalógu digitálnej knižnice SNK ich v sieti SNK môžete listovať aj online, nájdete tu ale aj ukážky veľkonočných pozdravov, ktoré si ľudia v dobe bez prívlastku "online" zvykli posielať. Jedným z nich Vám aj Slovenská národná knižnica praje príjemné prežitie Veľkej noci.