Vytlačiť túto stránku
sobota, 21 apríl 2018 20:36

Zelený Anton sa vydá opäť na trať Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(13 hlasov)
Zelený Anton sa vydá opäť na trať Zelený Anton sa vydá opäť na trať

Stretli sme sa s pánom Dušanom Vaňkom, predsedom spolku Výhrevne Vrútky, aby nám porozprával o rušni 486.007, prezývanom tiež Zelený Anton. Je to už približne 20 rokov, od kedy tento československý parný rýchlikový rušeň z predvojnového obdobia, "parkuje" v priestoroch Výhrevne Vrútky.

Ako nám povedal D. Vaňko, je to jediný prevádzkový rušeň svojho druhu. Stroj bol vo svojej dobe, v roku 1937, kedy bol vytvorený, výkonovo najsilnejší v Európe. Má hmotnosť celkovo 170 ton a jeho najvyššia konštrukčná rýchlosť je 110km/h. Postavený bol najmä z dôvodov, že mal význam pre horské trate. Dovtedy do veľkých kopcov chodili rušne rady 386 Mikáda, čo boli rušne s troma hnacími nápravami, ktoré však vzhľadom na adhéziu do kopcov nevládali ťahať ťažké rýchliky. Preto postavili Zeleného Antona, ktorý je v podstate veľké Mikádo.

 

Zelený Anton má štyri hnacie nápravy, je to trojvalec a má zväčšený výkon kotla aj strojov

 

Vďaka štyrom hnacím nápravám má lepšiu adhéziu a dokáže na slovenských horských tratiach potiahnuť aj väčšiu záťaž. Tento výkon dokáže podať aj vďaka umeniu rušňovej čaty ukúriť jeho obrovskú pec. V dobách svojej najväčšej slávy boli do rušňa nasadzovaní dvaja kuriči, nakoľko jeden kurič mohol po krátkej dobe prevádzky dostať priesil rúk.

 

Aktuálne je však vo vrútockom depe prevádzkových hnacích historických vozidiel viac. Nájdete tu celkom trinásť lokomotív. „V roku 2018 máme výročie 100 rokov Československej republiky, 175 rokov celkového vzniku železníc a zároveň aj 100 rokov vzniku ČSD (Československé štátne dráhy). A k výročiu vzniku ČSD Zeleného Antona vlastne rekonštruujeme a dávame ho do poriadku. Keď sa rušeň pripravoval k 150. výročiu železníc, tak sa niektoré opravy nestihli dokončiť. Nie, že by mašina bola neprevádzková, ale neuviedla sa do pôvodného stavu tak, ako bola vyrobená. Z toho dôvodu sa aktuálne prerába časť kotla podľa pôvodnej dokumentácie a aj celý vonkajší náter sa bude robiť nový na pôvodný zeleno-modrý so žltými linkami tak, ako to bolo v dobe keď bol vyrobený ,“ vysvetľuje D. Vaňko.

 

 

 

Údržba historickej parnej mašiny nie je jednoduchá

 

Kotol rušňa je vlastne tlaková nádoba, ktorá má prísne bezpečnostné predpisy. Predseda Výhrevne Vrútky vysvetľuje: "Tlak v kotli je 16 barov a voda vo vnútri má okolo 300 až 400 stupňov, kotol musí teda spĺňať vysokú bezpečnosť. Bezpečnosť kotla sa vykonáva tlakovými skúškami a každý kotol, bez ohľadu či jazdí alebo nie, má svoju dobu prevádzky a tá je 5 rokov. Po piatich rokoch musí mať kotol prehliadku a tlakovú skúšku opäť. Tá spočíva v tom, že sa kotol natlačí na tzv. skúšobný tlak, kotlový komisár si prehliadne zvonka celý kotol a meria hrúbku stien, či hľadá prípadné nedostatky. Čo sa týka kotla, myslím si, že Zelený Anton má toho ešte hodne pred sebou.“

 

 

Zelený Anton by mal začať jazdiť už v júli 2018 a potom bude dvanásť dní súčasťou akcie „Prezidentský vlak“, počas ktorej navštívi rôzne miesta v Čechách a na Slovensku. Neskôr, v septembri, sa vo Vrútkach konajú centrálne oslavy, čo bude podujatie naozaj veľkých rozmerov.  „Tu v areáli depa by mali byť samotné historické vozidlá a Cargo Slovakia, teda nákladná doprava. Na osobnej stanici by mala byť sústredená výstava a prezentovať svoje vozidlá tam bude spoločnosť ZSSK. Na druhej strane v areáli SIM bude veľká akcia, kde bude sprievodný program, rôzne kapely a podobne. Návštevníci si tam tiež budú môcť obzrieť traťovácke stroje a rôzne vozidlá tam bude prezentovať spoločnosť ŽSR. Celé to organizuje spoločnosť ŽSR a všetky ostatné spoločnosti a spolky budú tomu napomáhať,“ dopĺňa D. Vaňko.

 

zelenyanton
zelenyanton
zelenyanton
zelenyanton
zelenyanton
zelenyanton

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Najnovšie články od autora: Katarína Hájková