pondelok, 04 november 2019 21:36

Po stopách Juraja Šucha, hrdinu protitureckých bojov

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Po stopách Juraja Šucha, hrdinu protitureckých bojov Po stopách Juraja Šucha, hrdinu protitureckých bojov

Pod záštitou Vlastivedného odboru Matice Slovenskej v Martine, v spolupráci s Miestnym odborom Matice Slovenskej v Šuranoch a Občianskym združením DONJON, pôsobiacim v predhradí hradu Sklabiňa sa dňa 23. októbra 2019 všetci vydali po stopách Juraja Šucha (okolo roku 1500 – † 9. júl 1552, hrad Drégeľ), hrdinu protitureckých bojov.

Ich cesta viedla od Sklabinského hradu až po hrad Drégeľ, čím mu chceli vzdať úctu a pripomenúť si túto významnú, no skoro zabudnutú osobnosť. V tomto roku sme si pripomenuli 467. výročie od jeho smrti.

 

Juraj Šucha bol vojak a kapitán hradu Drégeľ v Maďarsku, ktorý sa nachádza necelých desať kilometrov juhovýchodne od mesta Šahy. Pravdepodobne sa narodil v Turčianskej stolici na majetkoch Révayovcov. Pochádzal z meštianskej rodiny, z kruhov schudobneného zemianskeho rodu. V detstve si ho k sebe zobral František Révay, ktorý ho naučil čítať a písať a na hrade Sklabiňa sa stal aj rytierom. S najväčšou pravdepodobnosťou bol, tak ako v danej dobe väčšina šľachty v hornom Uhorsku, prívržencom a zástancom luteránstva.

 

 

Zahynul pri hrdinskej obrane hradu Drégeľ, keď tri dni, spolu s ďalšími 50-mi vojakmi, úporne odolávali útoku 10-tisícového tureckého vojska. So zbraňou v ruke sa bránil ešte aj vtedy, keď mu guľka prerazila koleno a musel bojovať kľačiac. Paša Hadim Ali, z úcty k mŕtvemu kapitánovi, dal ho pochovať so všetkými vojenskými poctami. Na znamenie jeho odvahy, vzdajúc úctu jeho hrdinstvu, dal vztýčiť nad hrobom jazdeckú kopiju s vlajkou. V dedinke Drégelypalánk je osadený jeho sarkofág a v Budapešti má svoju sochu.

 

 

V dedinke Drégelypalánk si účastníci cesty mohli pozrieť sarkofák Juraja Šucha, ako aj múzeum venované histórii hradu Drégeľ. Samozrejme nechýbal ani samotný výstup na hrad Drégeľ, kde si jeho pamiatku uctili pri jeho symbolickom hrobe. V maďarskej kultúre sa hrdinský boj Juraja Šuchu stal národným príkladom, no u nás, sa o jeho hrdinstve  moc nedozvieme a patrí k tzv. zabudnutým hrdinom.

 

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu