štvrtok, 28 november 2019 21:08

Spomienka na Jozefa Lettricha na Národnom cintoríne v Martine

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Spomienka na Jozefa Lettricha na Národnom cintoríne v Martine Spomienka na Jozefa Lettricha na Národnom cintoríne v Martine

Významného slovenského politika, právnika, člena Výboru Matice slovenskej, odbojára a exilového dejateľa Jozefa Lettricha si pripomenie Matica slovenská na Národnom cintoríne v Martine pri príležitosti 50. výročia jeho úmrtia. Spomienka sa uskutoční 29. novembra o 11.00 h.

Na Slovensku doviedol Jozef Lettrich Demokratickú stranu k 62-percentnému víťazstvu vo voľbách v roku 1946, zatiaľ čo komunisti získali len 30 percent. Pre predsedu Demokratickej strany a Slovenskej národnej rady, poslanca Národného zhromaždenia a v rokoch 1945 – 1948 člena Výboru MS to však znamenalo začiatok otvoreného konfliktu s politickými oponentmi.

 

„Hoci sa právnik a agrárnik Jozef Lettrich zapojil do protifašistického odboja, ako predseda Demokratickej strany a Slovenskej národnej rady po roku 1945 sa dostal do konfliktu so silnejúcou Komunistickou stranou Slovenska. Rozbuškou boli voľby v roku 1946, v ktorých na Slovensku demokrati jasne vyhrali. Lettricha po roku 1948 donútila nová komunistická moc rezignovať na funkciu predsedu SNR," priblížil predseda MS Marián Gešper.

 

V marci 1948 Jozef Lettrich z politických dôvodov emigroval do USA, kde pôsobil v exilových organizáciách. Zomrel 29. novembra 1969 v New Yorku a pochovali ho na Českom národnom cintoríne v Chicagu. V roku 1990 bola jeho urna prevezená do Martina na Národný cintorín. A práve pri príležitosti 50. výročia jeho úmrtia organizuje Matica slovenská v spolupráci s mestami Martin a Turčianske Teplice, Gymnáziom J. Lettricha v Martine a Gymnáziom M. Galandu v Turčianskych Tepliciach a Nadáciou Dr. J. Lettricha kultúrne podujatie, kde si tohto významného slovenského politika, právnika i člena Výboru Matice slovenskej pripomenieme.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.