piatok, 29 november 2019 20:38

Martinská tlačiareň Neografia si pripomenula 150. výročie polygrafie Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Martinská tlačiareň Neografia si pripomenula 150. výročie polygrafie Martinská tlačiareň Neografia si pripomenula 150. výročie polygrafie Autori: Stanislav Muntág, Maroš Smolec

Dejiny polygrafie v Martine sa začali písať pred okrúhlymi 150 rokmi. Pripomenuli si to účastníci kolokvia, ktoré zorganizovala Matica slovenská s tlačiarňou NEOGRAFIA v utorok 26. novembra v historickej prvej budove MS (dnes Literárne múzeum SNK) v Martine. Na podujatí sa strelo do sto účastníkov, nejako spojených s „čierny remeslom“, ako sa tlačiarenstvo ľudovo nazýva.

V roku 1869 vznikol Kníhtlačiarsky účastinársky spolok (KÚS) – podnikateľský subjekt, ktorého vznik pripravovali národovci združení okolo Matice slovenskej už od jej založenia. Ustanovujúce valné zhromaždenie KÚS-u sa uskutočnilo 3. marca 1869. Prvá tlač z jeho strojov vyšla 12. januára 1870. KÚS fungoval aj po zatvorení Matice a stal sa jedným z významných nástrojov boja Slovákov proti vystupňovanej maďarizácii na prelome 19. a. 20. storočia. V roku 1943 Matica slovenská založila tlačiareň Neografia, ktorá spočiatku KÚS-u konkurovala, prevzala niektoré jeho stroje a odborníkov, aby s ním neskôr splynula. Vďaka tomu NEOGRAFIA odvodzuje svoju históriu od roku 1869 a patrí k najstarším činným tlačiarňam v Európe.

 

Prednášajúci na spomienkovom kolokviu pripomenuli niektoré medzníky tejto úctyhodnej historickej cesty. Historik a biografista Pavol Parenička sprítomnil pozoruhodné momenty z dejín KÚS-u a jeho dcérskej spoločnosti Kníhkupecko-nakladateľský účastinársky spolok (KNÚS). Správca MS Maroš Smolec vyzdvihol rolu Jozefa Cígera Hronského pri založení Neografie a dlhoročný líder tlačiarne NEOGRAFIA Alexander Lilge prezradil veľa zaujímavostí z úspešnej cesty Neografie na svetové trhy.

 

Súčasný generálny riaditeľ tlačiarne NEOGRAFIA Peter Sunega hovoril o aktuálnom zápase tlačiarne o udržanie si pozície na európskych trhoch. Podujatie navštívil aj prezident Zväzu polygrafie na Slovensku Peter Blubla, ktorý vyzdvihol výnimočnú rolu Martina v slovenskej polygrafii. Publicista Igor Dobrovolný zaujal nevšednou prezentáciou autentických dobových fotografií a dokumentov k dejinám martinských tlačiarní.

Matica Slovenská

Tlačová správa