„Na rozvoj lyžovania v Turčianskom svätom Martine malo vplyv niekoľko historických medzníkov. Tým prvým bolo založenie Sokola (1919) a Klubu československých turistov (1921). V rámci obidvoch organizácií časom vznikol aj lyžiarsky klub a hneď v prvých rokoch svojej činnosti usporadúvali preteky v behu ulicami mesta. Populárny bol beh o Pohár pivovaru, ktorého trať merala 18 km. Druhým výrazným medzníkom bola výstavba turistických chát na hrebeňoch Malej Fatry. Na Martinských holiach už v prvých rokoch založenia klubu, odkúpil KČT salaš Cobrianovcov a prerobil ju na turistickú chatu. Niesla meno po nestorovi martinskej turistiky Andrejovi Halašovi - Chata Andreja Halašu,” vysvetľuje Igor Dobrovolný zo združenia Hemibos Ante Portas / Brána Turca.
Máloktoré športové odvetvie prešlo za 100 rokov takými zmenami ako práve lyžovanie
„Obdobie rokov 1900 - 1940, bolo obdobie od priekopníctva po súťažné lyžovanie. Predstava lyžovania priekopníkov sa veľmi ťažko porovnáva s poznatkami dnešného zjazdového lyžovania. Jednalo sa skôr o zimnú turistiku, teda chodenie na lyžiach. Najbližšie k tomuto spôsobu lyžovania má dnešný skialpinizmus. Rozvoju lyžovania a zimnej turistike veľmi napomohla výstavba turistických chát; v tomto období boli vybudované chaty na hrebeni Malej Fatry – na Martinských holiach, Minčole, Magure, pod Plešelom, pod Chlebom a na Meškalke,“ spomína Ľubomír Bernát, spoluautor výstavy.
Na výstave nájdete výber fotografií zachytávajúcich významné historické míľniky lyžovania v Malej Fatre. „Stredisko na Martinských holiach má bohatú históriu a práve tej sa chceme v tomto roku venovať. Napriek súčasnej pandémii však veríme, že vďaka investíciám z rôznych projektov prinesieme našim návštevníkom mnoho zážitkov aj v budúcnosti,“ uviedol Juraj Balucha, manažér strediska Winter park Martinky.
Z dôvodu opatrení však autori výstavy presunú niektoré aktivity do online priestoru – na sociálne siete, kde čakajú fanúšikov Lyžiarskeho strediska Winterpark Martinky aj Obchodného centra TULIP rôzne aktivity a súťaže.
„Hľadali sme rôzne riešenia, ako Martinčanom predstaviť toto významné historické jubileum súvisiace s rozvojom športu aj cestovného ruchu v Turci. Inšpirovali sme sa samosprávami a obchodnými centrami, ktoré prinášajú svojim návštevníkom rôzne umelecké inštalácie do priestorov, kde si môžu spríjemniť čakanie na odberových miestach alebo na rôzne služby – pred lekárňou alebo telefónnym operátorom,“ vysvetľuje Matej Bórik z občianskeho združenia METRO, ktoré stojí za organizačnou prípravou výstavy.
Výstava sa podarila zorganizovať vďaka spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turiec, ktorá pomohla zabezpečiť časť financií na propagáciu. Výstavné fotografie budú následne súčasťou stálej expozície venovanej turizmu a prírode v novo pripravovanom turistickom informačnom centre, ktoré bude prevádzkovať OOCR Turiec v spolupráci s mestom Martin.
„Našim zámerom je vytvárať priestor pre spoluprácu medzi jednotlivými členmi OOCR Turiec, kam patrí aj Winter Park Martinky. Sme otvorení dobrým nápadom a práve výstava k storočnici lyžovania v Turci je ukážkou, ako také výstupy majú vyzerať. Tešíme sa, keď Martinčanom ale aj návštevníkom regiónu Turiec prinesieme viac takýchto aktivít,“ doplnil Peter Majko, predseda predstavenstva OOCR Turiec.