pondelok, 06 máj 2013 19:44

Jaroslav Hašek navštívil počas života aj Turiec

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Slovensko reprezentoval publicista a spisovateľ Igor Válek Slovensko reprezentoval publicista a spisovateľ Igor Válek

30. apríla 1883, pred viac ako stodridsiatimi rokmi, sa v Prahe narodil jeden z najlepších svetových humoristov Jaroslav Hašek. Málokto však vie, že práve Slovensko zohralo významnú rolu v tragikomédii literátovho života.

V malebnej stredočeskej Lipnici nad Sázavou, v mieste posledného odpočinku filozofa humoru Jaroslava Haška, pri príležitosti jeho 130.výročia narodenia a 90.výročí úmrtia, znelo v dňoch 26.-28.apríla zo všetkých svetových strán literatúrou a jej významom. O Haškovi na medzinárodnej konferencii prehovoril najväčší znalec jeho života i diela Dr. Radko Pytlík a doplnili ho hostia z Nórska, Moldavska, Maďarska, Poľska, Ruska, Mongolska, Ukrajiny, po internete z USA, najviac, pravdaže, z Českej republiky, celkovo z desiatich krajín.

 

Slovensko reprezentoval publicista a spisovateľ Igor Válek, autor knihy Haškovi v pätách a viacerých predmetných štúdií i článkov. Vystúpil s referátom, v ktorom vyzdvihol vzťah spisovateľa k Slovensku a pripomenul i viaceré literárne reflexie. Ako aj skutočnosť, že niekdajší Turčiansky sv. Martin pritiahol Haškovu pozornosť Augustovými slávnosťami (o čom svedčí napríklad zápis dochovaný v Kronike Turčianskeho kasína zo 7. augusta 1900). Na záver vyslovil nádej, že raz Jaroslavovi Haškovi i v Turci odhalia pamätnú tabuľu a či jeho obyvatelia a návštevníci budú chodiť po ulici s jeho menom. „Mali by sme sa snažiť, aby sa vrátil Hašek nielen do Martina, ale aj do iných častí Slovenska trvalým spôsobom. Jeho vzťah k Slovensku bol rýdzi – naozaj ho obdivoval a miloval – a zaslúžil by si to. Veď veľká časť jeho diela môže inšpiratívne pôsobiť i na generácie mladých Slovákov, aby Slovensko čo najviac spoznali a svoju hrdosť naň pretavili aj do činov každodenného života. Aj v tom tkvie – akokoľvek to znie prekvapivo – odkaz veľkého literárneho humoristu spoza rieky Moravy,“ uviedol okrem iného Válek.

 

Vyvrcholením konferencie i trojdňového stretnutia bolo odhalenie osemnásťtonového monumentu "Hlava XXII" (inšpirovaného americkým spisovateľom Josephom Hellerom hlásiaceho sa k odkazu Jaroslava Haška), s tvárou Haškova vnuka Richarda, diela sochára Radomíra Dvořáka.

Autor: RR © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Reklama

Doprava v regióne