pondelok, 09 máj 2022 19:49

Prvý Kameň zmiznutých osadený v Martine Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Prvý Kameň zmiznutých osadený v Martine Prvý Kameň zmiznutých osadený v Martine

Martin (09.05.2022) – Osadením kameňa s mosadznou tabuľkou na Memorandovom námestí v Martine ožilo meno evanjelického farára Jozefa Bučku, umučeného v koncentračnom tábore.

Symbolicky 8. mája, na Deň víťazstva nad fašizmom, bol v Martine osadený prvý Kameň zmiznutých - Stolpersteine (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) venovaný pamiatke obeti fašistického režimu evanjelickému farárovi Jozefovi Bučkovi. Napriek hrozbám perzekúcií sa Jozef Bučko kriticky vyjadroval k mnohým dobovým témam v kázňach a na stránkach Národných novín a Cirkevných listov.

 

Zapojil sa do Slovenského národného povstania ako člen okresného revolučného výboru v Turčianskom Sv. Martine. Bol výraznou demokratickou osobnosťou spoločensko-politického života, ktorý pred režimom neohol chrbát a otvorene voči nemu bojoval a ktorého za demokratické postoje, podporu odboju a prenasledovaným Židom po potlačení SNP uväznili a deportovali do Mauthausenu. Zomrel dňa 6. mája 1945 v koncentračnom tábore Ebensee, len pár hodín po jeho oslobodení.

 

 

Kameň venovaný pamiatke Jozefa Bučka bol do chodníka na Memorandovom námestí osadený za účasti organizátora podujatia Petra Trmosa z Kultúrnej platformy PARTA, zborového farára Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Martine Milana Kubíka a primátora mesta Martin Jána Danka. Kladenia pamätného kameňa sa zúčastnili deti Jozefa Bučka, dcéra Jela a syn Milan. Vnuk Ondrej Bučko symbolicky kameň do chodníka uložil.

 

Podujatie na celoslovenskej úrovni zastrešilo občianske združenie Antikomplex.sk. „Som nesmierne rád, že práve na Memorandovom námestí v Martine, kde sa pred mnohými rokmi začala písať história Slovenska, je osadený kameň na pamiatku evanjelického farára Jozefa Bučka. Mesto Martin sa tak pridalo k ďalším mestám na Slovensku, kde sú Kamene zmiznutých osadené. Verím, že Martinčania „zakopnú“ na Memorandovom námestí o tento kameň a pohľadom na kameň sa symbolicky poklonia obeti Jozefa Bučka“, povedal primátor mesta Martin Ján Danko.

 

Kamene zmiznutých - Stolperstein pripomínajú a ctia pamiatku obetí nacistického režimu

 

Tento unikátny projekt má na Slovensku desaťročnú tradíciu a osadených je už vyše 200 kameňov v troch desiatkach miest a obcí. Na malom kameni s mosadznou tabuľkou 10x10 cm je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud. Je pevne vsadený do chodníka pred domom, kde nacistami zavraždený človek naposledy býval. Okoloidúcim nenásilne pripomína osobnosť, zločin i miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených takmer stotisíc Stolpersteine v desiatkach krajín Európy.

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk