štvrtok, 04 júl 2013 20:00

Pietna spomienka na Gorazda Zvonického

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Pietna spomienka na Gorazda Zvonického Pietna spomienka na Gorazda Zvonického

Slovenská národná knižnica a Literárne múzeum pripravili pietnu spomienku na významného exilového pracovníka, básnika, prekladateľa, katolíckeho kňaza, misionára  a pedagóga Gorazda Zvonického.

Svätý Otče !  / úryvok /

Dnes mojej lýre dajte požehnanie,

nech dobré slová vyhrknú jej z úst,

ked' proti chladným prúdom teplo vanie,

st'aby sám Ježiš k nám šiel na odpust.

Toto je úryvok z básne Svätý otče!, ktorú napísal Gorazd Zvonický /vlastným menom Andrej Šándor/. V týchto dňoch uplynulo 100 rokov od jeho narodenia. Národný cintorín v Martine sa stal dejiskom pietnej spomienky na tohto významného človeka. Narodil sa 27.júna 1913 v Michalovciach, a zomrel 27.júla 1995 v Ríme. Vyrastal skromne v chudobnej maloroľníckej rodine ako jedno z ôsmich detí. Študoval v kňazskom seminári u saleziánov, zmaturoval v Kláštore pod Znievom aneskôr študoval teológiu vo Svätom Beňadiku a Svätom Kríži nad Hronom.

Záujem o poéziu sa u neho vzbudil až počas povinnej vojenčiny. V roku 1950 sa dostal do izolačného tábora pre duchovných v Podolínci. Tam strávil niekoľko tvrdých mesiacov. Po úteku žil v Taliansku a Argentíne. Zapájal sa aktívne do práce Spolku slovenských spisovateľov. Do Európy sa vrátil v roku 1963, keď bol založený Slovenský ústav svätého Cyrila a Metoda v Ríme. Po páde komunizmu navštívil rodné Slovensko. Zomrel v Ríme a jeho telesné pozostatky sú uložené na Národnom cintoríne v Martine.

 

Autor: Miriam Michaela Štefková, hovorkyňa SNK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn