nedeľa, 28 júl 2013 00:00

SNK: zdigitalizované prvé šlabikáre a čítanky z 18., 19. a začiatku 20. storočia

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
SNK: zdigitalizované prvé šlabikáre a čítanky z 18., 19. a začiatku 20. storočia SNK: zdigitalizované prvé šlabikáre a čítanky z 18., 19. a začiatku 20. storočia

Slovenská národná knižnica zdigitalizovala a sprístupnila na svojej stránke www.dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív sedem historických slovenských šlabikárov, čítaniek a abecedárov z 18., 19. a začiatku 20. storočia.

 

Je veľmi zaujímavé vidieť, z akých kníh sa v minulých storočiach učili čítať naši predkovia. SNK má vo svojich depozitoch nielen množstvo zaujímavej a hodnotnej literatúry pre deti a mládež, ale aj kníh používaných našimi rodičmi, starými rodičmi či prarodičmi pri ich vzdelávaní v školách. Som veľmi rada, že dnes môžeme verejnosti predstaviť niekoľko historických slovenských šlabikárov a čítaniek“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

 

SNK zverejnila na svojej stránke www.dikda.eu tieto historické šlabikáre a čítanky:

Abecedár a čítanka pre katolícke školy slovenské. Trnava, 1905
Obrázkový šlabikár a prvá čítanka pre školy evanjelické. Senica, 1893
Ewanjelický šlabikár. Rožňava, 1872
Šlabikár a Prvá čítanka pre školy ewanjelické. Senica, 1879
Namenbüchlein … Abecedářka pro Sskoly slowenské. Trnava, 1789
Abecedár pre prvú triedu katolíckych počiatočných škôl. Skalica, 1883
Obrázkový šlabikár a Prvá čítanka. Viedeň, 1877

 

Slovenská národná knižnica v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív sprístupnila na svojej stránke www.dikda.eu aj Dobšinského rozprávky, autentické vydania rozprávok, ktoré čítali slovenské deti v 19. storočí -  Popoluška, O kocúrikovi s čižmičkama, Janko Palček a Konvalinky, ako aj hádanky, staré slovenské národné povesti, porekadlá či bájky a povesti z celého sveta o Rusalke či Lenivom Mohamedovi. Rovnako zaujímavé sú aj vydania zábavného ilustrovaného časopisu pre deti Včelka z rokov 1925 až 1927, ako aj časopisu Novinky pre slovenské deti z rokov 1923 a 1924, ktorý vychádzal ako dočasná náhrada slovenskej čítanky.

SNK bude v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, pokračovať pravidelne aj naďalej. Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela bez súhlasu nositeľa autorských práv je možné, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, t.j. po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

Ide o ďalšie pre verejnosť prístupné diela zdigitalizované v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) v rámci Prioritnej osi 2 Operačného programu Informatizácia spoločnosti.

 

Autor: Miriam Michaela Štefková, hovorkyňa SNK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn