utorok, 27 august 2013 13:32

Spisovateľka Maša Haľamová sa narodila pred 105 rokmi Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Spisovateľka Maša Haľamová sa narodila pred 105 rokmi Spisovateľka Maša Haľamová sa narodila pred 105 rokmi

Bratislava 27. augusta (TASR) - Pred 105 rokmi sa narodila slovenská spisovateľka a prekladateľka, národná umelkyňa Maša Haľamová. Tvorba Haľamovej nadväzuje na tradície slovenskej moderny. Jej dielo preložili do deviatich cudzích jazykov. Veľká časť jej básní má baladický charakter. Okrem ľúbostných motívov stvárňovala dojmy z tatranskej prírody, z cesty do Francúzska a sociálne námety pod vplyvom Jiřího Wolkra.

Poetka, autorka literatúry pre mládež, prekladateľka Maša Haľamová sa narodila 28. augusta 1908 v Blatnici pri Martine v rodine turčianskeho obchodníka – šafraníka, ktorý istý čas žil v ázijskej časti predrevolučného Ruska, v Kadanke. Po maminej predčasnej smrti sa presťahovala k jej priateľke do Starej Pazovy (Vojvodina, Srbsko). Po rozpade Rakúsko-Uhorska sa vrátila domov a na strednú školu už chodila na Slovensku. Po maturite začala pracovať v sanatóriu v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Slovenské veľhory sa jej potom stali osudom na celých tridsať rokov.

Vydala sa tam za lekára Jána Pullmana a s výnimkou ročného pobytu v Paríži, kde študovala francúzštinu (1929–1930), vo Vysokých Tatrách žila až do mužovej predčasnej smrti v roku 1956. Potom odišla do Martina, kde pracovala ako redaktorka vo vydavateľstve Osveta a odtiaľ do Bratislavy. Tam bola až do odchodu do dôchodku v roku 1974 redaktorkou vo vydavateľstve Mladé letá. Bola tiež vynikajúca lyžiarka. Na majstrovstvách sveta na Štrbskom Plese roku 1935 bola najmladšou rozhodkyňou. Ako študentka uverejňovala preklady z ruskej poézie v Slovenskom denníku.

Vysoké Tatry - Vila Marína, tu žila Maša Haľamová dvadsaťšesť rokov

 

Vlastnú tvorbu začala publikovať v druhej polovici 20. rokov minulého storočia

Publikovala vo viacerých časopisoch, napríklad v Slovenských pohľadoch, Živene, Eláne. Je autorkou žensky krehkej lyriky, zachytávajúcej prostým, úprimným slovom vzruchy srdca. Získala si obdiv slovenskej literárnej kritiky i čitateľov, lebo jej poézia sa vyznačuje hlboko prežívanými citovými zážitkami. Hľadala opravdivý cit lásky nielen pre seba, ale pre všetkých. Prejavila sa ako poetka čistého ľudského citu a zrelého umeleckého tvaru, vsadila na čistotu a presvedčivosť jednoduchosti slova i básnického tvaru. Spontánne pochopila, že najväčšia krása je v jednoduchosti a prirodzenosti.

 

Napísala zbierky básní Dar (1928), Červený mak (1932), Smrť tvoju žijem (1966)

Výbery z poézie vyšli ako Básne (1955), Dar (1964), Komu dám svoju nehu (obe 1968), Čriepky (1993), Nepokoj (1998), Milému (2003). Súborné dielo s názvom Básne jej vyšlo v rokoch 1957, 1972 a 1978. Napísala aj eseje Vyznania (1988), Vzácnejšia než zlato (1988). Pre deti napísala rozprávky Svrček a mravci (1957), Mechúrik Košťúrik s kamarátmi (1962), Petrišorka (1965), Hodinky (1966 - leporelo), Zabudnutý čert (1971), O sýkorke z kokosového domčeka (1976) a Biblické príbehy (1968).

 

Haľamovej ľúbostná lyrika osciluje medzi dvoma hraničnými pólmi lásky: medzi jej zrodením a smrťou

Básne Červený mak, Balada, V zakliatej hore, Májová a iné patria ku klenotom slovenskej ľúbostnej lyriky. Haľamovej spomienky na mŕtveho manžela sa vyznačujú rovnakou emocionalitou a silou citového zážitku a tiež patria k tomu najsilnejšiemu, čo v novšej slovenskej poézii vzniklo. Maša Haľamová prekladala z ruskej, lužickosrbskej a českej literatúry adresovanej najmä deťom a mládeži. Zomrela v Bratislave 17. júla 1995 vo veku nedožitých 87 rokov. Pochovali ju na Národnom cintoríne v Martine. Cena Maše Haľamovej pre mladé slovenské poetky do 35 rokov sa udeľuje od roku 2003. Založili ju Matica Slovenská a rodina poetky. Sté výročie narodenia najvýznamnejšej slovenskej poetky prvej polovice 20. storočia Maše Haľamovej si pripomenula Slovenská pošta v roku 2008 vydaním známky s jej podobizňou.

 

Autor: TASR, foto Wikimedia © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Doprava v regióne