sobota, 09 február 2013 11:26

SNK: ďalší z „výhodných“ nákupov realizovaných pod taktovkou bývalého generálneho riaditeľa

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
SNK: ďalší z „výhodných“ nákupov realizovaných pod taktovkou bývalého generálneho riaditeľa SNK: ďalší z „výhodných“ nákupov realizovaných pod taktovkou bývalého generálneho riaditeľa

Dedičstvo, ktoré súčasnému vedeniu Slovenskej národnej knižnice (SNK) zanechal jej bývalý generálny riaditeľ Dušan Katuščák, sa ani zďaleka nekončí tým, že štátny rozpočet pripravil o viac ako jeden milión eur za nákup štyroch skenerov, ktoré vzhľadom na zlé časové nastavenie projektu profesorom Katuščákom a jeho tímom nemôžu byť preplatené zo štrukturálnych fondov EÚ a túto sumu musia zaplatiť daňoví poplatníci. Súčasné vedenie SNK naráža na ďalších kostlivcov.

Nákup softvéru za 120 000 eur bez DPH

Ešte v decembri 2011 SNK cez objednávku kúpila „Dokument manažment softvér MediaInfo – licencia na 2 mil. strán a neobmedzený počet používateľov“ za 120.000 eur s DPH. Uvedený softvér SNK vôbec nepotrebovala, pretože Operačný program informatizácia spoločnosti počíta so zabezpečením sprístupnenia digitálneho obsahu v rámci samostatného národného projektu Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra za viac než 23 mil. EUR (http://www.nocka.sk/uploads/99/be/99bee55c21e5568c3332ebec70874ef2/cair-press.pdf). Softvér sa v súčasnosti používa na sprístupňovanie len niekoľkých stoviek strán, pretože hardvér, na ktorom je nainštalovaný, s ťažkosťami zvláda aj tento počet.

K prevádzke softvéru neexistuje žiadna zmluva

V januári 2013 sa SNK ohlásil výrobca softvéru, ktorý od národnej knižnice požaduje ročnú platbu za „údržbu“ softvéru vo výške 25% nadobúdacej ceny. Jednou objednávkou tak bývalé vedenie zaviazalo SNK na platbu 30.000 eur ročne na roky dopredu, bez akejkoľvek dokumentácie, zmluvných podkladov či verejného obstarávania. Súčasné vedenie SNK bude, samozrejme, s dodávateľom o riešení vzniknutej situácie rokovať a snažiť sa pre SNK a štátny rozpočet vyjednať čo najlepšie podmienky. Veľmi zaujímavý je aj fakt, že dealerom výrobcu softvéru na Slovensku je podľa jeho webovej stránky spoločnosť Microform s.r.o., pre ktorú pracuje syn pána Katuščáka.

Nové vedenie SNK musí v súčasnosti riešiť aj neexistenciu štandardných servisných zmlúv na kľúčové IT systémy - ako napríklad knižnično-informačný systém pre niekoľko desiatok slovenských knižníc, či dátový archív SNK, do ktorého sa ukladá digitalizovaný obsah - ktoré národná knižnica používa. IT systémy v hodnote státisícov eur nie sú už niekoľko rokov udržované a servisované štandardným spôsobom, na základe ktorého výrobcovia operatívne odstraňujú vzniknuté poruchy a poskytujú záruku. Každý servisný zásah tak SNK stojí nemalé finančné prostriedky, pričom problémy môžu pretrvávať aj niekoľko dní, kým ich výrobca
odstráni. Stav, ktorý SNK zanechalo bývalé vedenie na čele s profesorom Katuščákom, znamená, že v súčasnosti neexistuje žiadna záruka, že výrobcovia spomínaných IT systémov všetky vzniknuté problémy musia odstrániť.

Autor: Miriam Štefková, hovorkyňa SNK

{fcomment lang=sk_SK}

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Výber redakcie