Vytlačiť túto stránku
streda, 04 november 2015 22:33

Vyhlásenie Matice slovenskej k položeniu základného kameňa pamätníka Ľudovíta Štúra v Štúrove

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vyhlásenie Matice slovenskej k položeniu základného kameňa pamätníka Ľudovíta Štúra v Štúrove Vyhlásenie Matice slovenskej k položeniu základného kameňa pamätníka Ľudovíta Štúra v Štúrove

Matica slovenská v spolupráci so Slovenskou národnou stranou položila 28. októbra 2015 v rámci Roku Ľudovíta Štúra základný kameň pamätníka Ľudovíta Štúra v Štúrove, počas ktorého došlo k narúšaniu pokojného priebehu slávnosti útokmi na miestnych Slovákov, matičiarov, na osobu Ľudovíta Štúra a Slovenskú republiku.


Ráno v deň odhalenia základného kameňa miestni matičiari zistili, že kameň bol zasypaný kopou konského hnoja, o čom privolaní príslušníci Policajného zboru SR urobili zápis. Matičiari následne upravili priestor. Popoludňajšia slávnosť, oznámená úradom, bola sústavne narúšaná zo strany miestnych občanov, príslušníkov maďarskej národnosti, hanobnými a zosmiešňujúcimi pokrikmi proti Slovensku, Slovákom a Ľudovítovi Štúrovi, ako aj spievaním maďarských piesní, čím sa usilovali prehlušiť matičnú slávnosť. Protestujúca skupina sa navyše postupne čoraz väčšmi približovala do bezprostrednej blízkosti matičiarov. To všetko sa dialo za sledovania príslušníkov Mestskej polície Štúrovo, ktorá proti zrejme neohlásenému zhromaždeniu príslušníkov maďarskej národnosti vôbec nezasiahla.

 

Matica slovenská vyjadruje počudovanie aj nad nečinnosťou príslušníkov Policajného zboru SR, ktorí už na základe ranných udalostí mali konať a zabezpečiť pokojný a bezpečný priestor pre ohlásené slávnostné zhromaždenie. 29. októbra 2015 ráno, miestni matičiari zistili, že pravdepodobne v nočných hodinách došlo k demontáži a krádeži tabuľky zo základného kameňa, čo okamžite oznámili na obvodnom oddelení Policajného zboru SR.

 

Matica slovenská protestuje proti takejto netolerancii príslušníkov maďarskej národnosti, keďže je za spoluprácu a priateľské spolužitie Slovákov a všetkých občanov našej vlasti. Protestujeme aj proti zrejmému nekonaniu si povinností zo strany príslušníkov štátnej i mestskej polície. Osobitne nás mrzí, že to všetko sa udialo presne v deň 200. výročia narodenia velikána slovenského národa Ľudovíta Štúra, v Roku Ľudovíta Štúra vyhláseného vládou Slovenskej republiky. Matica slovenská sa v tejto veci obráti na príslušné štátne orgány, aby vo veci konali.

 

Autor: MS © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky