streda, 13 február 2013 00:00

Vedecká konferencia Matica slovenská v národných dejinách

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Vedecká konferencia Matica slovenská v národných dejinách Vedecká konferencia Matica slovenská v národných dejinách

V roku 2013 si naša široká kultúrna verejnosť pripomenie 150. výročie založenia Matice slovenskej a 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. Obidve udalosti a ich výročia na seba historicky i svojou tradíciou priamo nadväzujú a predstavujú nadčasovú inšpiráciu pre náš kultúrny a duchovný život.

Pri príležitosti týchto výročí organizuje Matica slovenská v spolupráci s Mestom Martin v dňoch 26. - 27. februára 2013 medzinárodnú vedeckú konferenciu Matica slovenská v národných dejinách. Na podujatí, ktoré sa bude konať v zasadačkách Mestského úradu v Martine, odznie viac ako 70 referátov od domácich i zahraničných odborníkov. Obsahovo budú jednotlivé príspevky reflektovať oblasť dejín MS, tematiku života Slovákov žijúcich v zahraničí, vnútromatičnú problematiku, chýbať nebudú ani referáty o význame misie a odkazu svätých Cyrila a Metoda z pohľadu našich národných dejín.

Vznik a mnohostranná činnosť MS, osnovanej na základe cyrilo-metodského duchovného odkazu, patrí bezpochyby medzi najvýznamnejšie udalosti moderných dejín Slovákov a Slovenska. Pripomenúť treba tiež výročia, ktorými si predchodcovia uctili vznik našej najstaršej národnej kultúrnej ustanovizne. Pri príležitosti 100. výročia jej vzniku (1963) bola usporiadaná veľká retrospektívna vedecká konferencia, obnovili sa Matičné augustové slávnosti a položil základný kameň novej budovy MS v Martine na Hostihore. Za zmienku určite stoja aj oslavy 125. výročia vzniku MS (1988), ktoré vyvrcholili nezabudnuteľným pochôdzkovým divadlom, ktoré v uliciach Martina sledovali desiatky tisíc návštevníkov zo všetkých kútov Slovenska.

Blížiace sa 150. výročie založenia MS ponúka jedinečnú príležitosť ozrejmiť súčasným generáciám nielen jej bohatú minulosť, ale aj a najmä súčasnosť a perspektívy. Tieto témy budú výrazne rezonovať i na medzinárodnej vedeckej konferencii, ktorá je prvou z radu jubilejných podujatí. Všetky príspevky, ktoré na nej odznejú, vyjdú v rozšírenej verzii začiatkom augusta v zborníku.

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte:
Prof. PhDr. Imrich Sedlák, CSc
gestor konferencie
Tel.: 043/401 28 13
Mob.: 0918 904 961
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Autor: Mgr. Eva Lacová, marketing MS

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn