piatok, 03 august 2018 12:05

Chráňte zvieratá pred extrémnymi horúčavami

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Chráňte zvieratá pred extrémnymi horúčavami Chráňte zvieratá pred extrémnymi horúčavami

Extrémnymi letnými horúčavami trpia nielen ľudia, ale aj zvieratá. Agrorezort vyzýva všetkých chovateľov, aby venovali zvýšenú pozornosť svojim zvieratám. To sa týka spoločenských aj hospodárskych zvierat. Najdôležitejšie je zabezpečiť pitný režim a chrániť ich od priameho slnka.

Zvieratá sú živé a cítiace bytosti, ktoré rovnako, ako ľudí, sužujú horúčavy. Treba si uvedomiť, že hlavne doma chované zvieratá sú odkázané na starostlivosť ľudí. Rada by som vyzvala všetkých chovateľov, aby nepodceňovali extrémne teploty a zabezpečili pre zvieratá najmä dostatok čerstvej vody a čo najviac tieňa,“ upozornila Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Podľa ministerky dehydratácia môže u zvierat spôsobiť mnoho zdravotných problémov, a preto by sa mal každý chovateľ uistiť, že zviera má počas celého dňa prístup k pitnej vode.

 

Agrorezort pre chovateľov zvierat pripravil niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktorými by sa mali v týchto horúcich letných dňoch riadiť:

 

  1. Na prvom mieste je dostatok pitnej vody. Vodu vymieňajte niekoľkokrát denne.
  2. Nevystavujte zvieratá priamemu slnku a vyhýbajte sa venčeniu počas najväčších horúčav.
  3. V žiadnom prípade nenechávajte zvieratá samé v aute. Ani na chvíľu!
  4. Nepriväzujte psov na dvore ani pred obchodom.
  5. Uistite sa, že psia búda poskytuje naozaj chlad. Búdy s plechovou strechou sú v týchto horúčavách nevhodné.
  6. Ak chcete zvieratá ochladiť (či už psov alebo mačky), je potrebné to robiť postupne. Začnite od labiek. Ak máte rodinný dom a záhradu, zriaďte pre zvieratká bazénik.
  7. Asfalt v lete dosahuje aj viac ako 50 stupňov a preto by ste sa mu mali vyhýbať. Zvieratá si môžu popáliť labky!
  8. Aj keď dnes už väčšina reštaurácií či kaviarní ponúka misky s vodou, nespoliehajte sa na to. Noste vodu a prenosnú misku vždy so sebou.
  9. Čo najviac sa stráňte transportu zvierat. Rovnako to platí aj pre hospodárske zvieratá.
  10. Ak aj nechováte zvieratá, nič nepokazíte tým, ak necháte na dvore misku s vodou. Poďakujú sa vám všetky okoloidúce a okololetiace zvieratá ako napríklad mačky, ježkovia, ale aj vtáky.

 

Ďakujeme, že v týchto extrémnych horúčavách nezabúdate na zvieratá.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.