Reklama
nedeľa, 07 apríl 2013 10:57

Zvonky šťastia v múzeu

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Zvonky šťastia v múzeu Zvonky šťastia v múzeu

Zvonky šťastia, najlepší slovenský dokumentárny film roka 2012 podľa filmového festivalu Cinematik, môžete vidieť v martinskom múzeu v rámci oslavy Medzinárodného dňa Rómov v pondelok 8. apríla 2013 o 19.00 h. Vstupné je zdarma.

Na východe Slovenska bývajú so svojimi rodinami Mariena a jej bratranec Roman. Napriek tomu, že žijú život ako ktorýkoľvek z ich susedov, v osade sú exotmi. Spája ich spoločná vášeň, ktorá má s každodenným životom málo spoločného – obdiv k speváckym hviezdam Karlovi Gottovi a Dare Rolins. Mariena vzhliada k božskému Kájovi a Roman k Darinke. Spoločne sa rozhodnú naspievať obrovský hit z 80. rokov a na DVD ho poslať svojim idolom.

Po návšteve desiatok rómskych osád autori vytvorili film z reality a snov hlavných hrdinov Marieny a Romana. Film na hranici dokumentu a hraného filmu „nie je filmom o Rómoch, je to film s Rómami.“ Ide o citlivý pohľad na osudy, sny, ambície a jemné vzťahové siete ľudí v neľahkých životných podmienkach rómskej osady sprostredkované netradične na pozadí známeho duetu. Film uvedie Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v spolupráci s Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci.

 

Premietať sa bude v priestoroch Barmusea na Malej hore 2.

 

Medzinárodný deň Rómov

Aj tento rok si 8. apríla Rómovia na celom svete pripomenú svoj spoločný pôvod, jazyk, kultúru, spolupatričnosť a identitu – romipen (rómstvo). Ide o pamätný deň na počesť 1. svetového kongresu Rómov (Romano kongreso lumiakro). Uskutočnil sa v roku 1971 v Orpingtone pri Londýne. Zišli sa tu zástupcovia Rómov z viacerých krajín sveta a deklarovali svoj spoločný pôvod, jazyk, etnické pomenovanie Róm a prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu – k Indii. Bola prijatá podoba rómskej hymny a vlajky. Delegáti založili prvú rómsku organizáciu, reprezentujúcu Rómov na medzinárodnej politickej úrovni - Maškarthemutňi rromaňi khetaňiben /International Rromani union/ Medzinárodnú rómsku úniu. V jej mene požiadali svetovú verejnosť, aby rešpektovali etnonymum Róm. Dohodli sa tiež, že nadviažu spoluprácu s Organizáciou spojených národov (OSN) a s UNESCO.

Subkomisia OSN pre prevenciu diskriminácie uznala Rómov ako svojbytnú národnú etnickú skupinu v roku 1977. V roku 1979 sa Medzi-národná rómska únia stala členom sekcie mimovládnych organizácií pri OSN. Dnes sídli vo Varšave a okrem iného sa snaží podieľať na procesoch podpory Rómov v politickej, ekonomickej, sociálnej, kultúrnej oblasti, oblasti vzdelávania a ľudských práv.

 

Autor: SNM © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn