Vytlačiť túto stránku
piatok, 17 máj 2019 16:47

Povinná registrácia obchodníkov predávajúcich tabakové výrobky

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Povinná registrácia obchodníkov predávajúcich tabakové výrobky Povinná registrácia obchodníkov predávajúcich tabakové výrobky

Dňom 20. mája 2019 vstúpi do platnosti nová povinnosť pre všetkých obchodníkov, ktorí predávajú tabakové výrobky koncovým spotrebiteľom - po novom sú povinní registrovať sa cez portál DATACENTRUM a vypredať všetky zásoby tabakových výrobkov, ktoré neobsahujú identifikačný kód výrobku.

Registrovať sa musí každý obchodník, ktorí predáva tabakové výrobky koncovému užívateľovi (maloobchod). V praxi sa táto povinnosť bude týkať najmä nasledovných subjektov:

 

  • lokálnych potravín a iných druhov samoobslužných predajní
  • pohostinných zariadení a barov
  • nočných klubov a herní
  • čerpacích staníc
  • pouličných stánkov
  • čajovní a tzv. „shishabarov“

 

Aké sú dôležité termíny?

 

  • najneskôr do 20.05.2019 elektronicky podať „Žiadosť o identifikátor hospodárskeho subjektu“
  • najneskôr do 19.05.2020 vypredať všetky tabakové výrobky, ktoré nemajú 28-miestny kód.

 

Účelom registrácie predajcu ako hospodárskeho subjektu je pridelenie jedinečného identifikátora, ktorý bude dodávateľ pri obchodovaní zadávať do vytvoreného systému. V praxi to znamená, že pokiaľ nebude mať predajca pridelený jedinečný identifikátor, tak mu dodávateľ môže odmietnuť predať tabakové výrobky, nakoľko sa každý obchod musí zapísať do vyššie uvedeného systému. 

 

Dostupnejšie informácie o tabakových výrobkov

 

Cieľom registrácie maloobchodných predajcov tabakových výrobkov je zlepšenie dostupnosti informácií o pôvode tabakových výrobkov. Pomocou 28-miestneho číselného kódu, ktorý bude súčasťou každého obalu každého tabakového výrobku bude možné nájsť dodávateľa, dovozcu ale aj distribútorov konkrétneho výrobku.

 

Ako podať „Žiadosť o identifikátor hospodárskeho subjektu“


Postup podania žiadosti nie je zložitý, podáva sa prostredníctvom tzv. DATACENTRA, ktoré zároveň jedinečné identifikátory žiadateľom vydáva. Po vyplnení formulára, ktorý sa nachádza na webovej stránke https://tttsk.sk/ je potrebné výsledný dokument elektronicky podpísať a následne prostredníctvom elektronického portálu slovensko.sk odoslať poskytovateľovi služieb „DATACENTRUM BRATISLAVA“ pomocou záložky „Všeobecná agenda“.

 

Čo hrozí v prípade nesplnenia povinnosti

 

Sankčné tresty pre subjekty sú v čase publikovania tohto článku odložené, preto vás žiaden úrad zatiaľ nebude pokutovať v prípade, že registráciu nestihnete. Hrozí vám však odmietnutie dodania tabakových výrobkov vašim dodávateľom, nakoľko ten je povinný zadať pri predaji tovaru jedinečný identifikátor kupujúceho. 

 

Spoločnosť MLT consulting vám môže pomôcť s celým procesom registrácie a výsledným pridelením identifikačného formuláru.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA