utorok, 16 apríl 2013 18:00

Herci z Nitry prídu do SKD so Skleneným zverincom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Herci z Nitry prídu do SKD so Skleneným zverincom Herci z Nitry prídu do SKD so Skleneným zverincom

Už o pár dní bude na doskách Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine hosťovať Divadlo Andreja Bagara z Nitry a predstaví Martinskému publiku inscenáciu hry amerického dramatika Tennesse Williamsa Sklenený zverinec. Hoci hra vznikla v roku 1944, dodnes patrí k často uvádzaným titulom na svetových divadelných scénach.

Emocionálne silný príbeh matky a jej dvoch detí je tiež výpoveďou o hľadaní šťastia, o túžbe po lepšom živote a láske. V centre diania teda stojí matka, ktorá sama žije s dcérou a synom. Chce pre nich len to najlepšie – lenže jej predstavy o ich šťastí akosi nekorešpondujú s túžbami detí. Krehká Laura, uzavretá v svojom vnútornom svete, hľadá istotu a únik pred realitou v zbierke svojich sklenených figúrok zvierat. Syn Tom, búrlivák a rebel, chce meniť svet, ale najradšej by tiež pred jeho ťarchou niekam unikol. Všetci traja sa utiekajú k falošným nádejam a ilúziám. Tvrdý zápas o prežitie si chcú takto aspoň trochu odľahčiť – pritom si ublížia ešte viac.

Režisér Svetozár Sprušanský dal herecké príležitosti Gabriele Dolnej (matka), Eve Sakálovej (Laura), Jakubovi Rybárikovi (Tom), Milovi Kráľovi (priateľ Jim) a Jakubovi Šimjakovi (muzikant). Na svoje si prídu najmä diváci, ktorí obľubujú psychologickú drámu a vedia oceniť silné herectvo.  Sklenený zverinec v podaní DAB Nitra môžete vidieť v Národnom dome v utorok 23. apríla o 19-tej hodine.

 

Autor: Mira Kováčiková, foto: z archívu DAB Nitra © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn