Vytlačiť túto stránku
utorok, 04 február 2020 17:14

Energetici vyhlásili na strednom Slovensku kalamitu Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Energetici vyhlásili na strednom Slovensku kalamitu Energetici vyhlásili na strednom Slovensku kalamitu

Bez elektriny je viac ako tritisíc odberných miest a v mnohých regiónoch pretrváva nepriaznivé počasie. Počas nasledujúcich hodín a cez noc môže dôjsť k ďalším výpadkom.

Extrémne počasie spôsobuje od dnešného dopoludnia na území Žilinského a Banskobystrického kraja rozsiahle výpadky elektrickej energie. Už v priebehu niekoľkých hodín dosiahli stav kalamity. To znamená, že postihli viac ako 30-tisíc odberných miest.

 

 

Momentálne je bez prúdu viac ako tritisíc domácností. Najhoršie sú na tom okresy Žilina, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. Celkovo je mimo prevádzky 50 trafostaníc. Vo viacerých prípadoch prebieha ešte len vyhľadávanie poruchových miest. Elektrikári zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) sú v plnom nasadení a výpadky riešia priebežne. Vzhľadom na veľmi nepriaznivú predpoveď počasia na noc a na zajtra je vysoko pravdepodobné, že poruchy budú naďalej pribúdať.

 

Obyvateľov by sme chceli poprosiť o trpezlivosť a tiež o to, aby nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ nie sú svedkami nebezpečnej situácie, napríklad iskriaceho vedenia spadnutého na zem, požiaru na vedení a podobne. Uisťujeme ich, že všetky poruchy postupne vyriešime.

 

V niektorých prípadoch vieme obnoviť dodávku elektriny vďaka manipuláciám na jednotlivých vetvách vedenia do niekoľkých minút. Tam, kde to nie je možné, musia odberatelia počkať na pracovníkov údržby. Dĺžka opravy závisí od mnohých okolností. Často ju komplikuje pretrvávajúce počasie, neprístupný terén a v neposlednom rade aj tma. Z hľadiska bezpečnosti je neprípustné, aby elektrikári pracovali počas noci na odstraňovaní porúch na vedení vysokého napätia. Môžu vykonávať len manipulácie, ktoré vymedzia poškodený úsek a pokiaľ je to možné, zvyšnú časť vedenia prepnú na iný okruh.

 

Výpadky aktuálne evidujeme v týchto mestách a obciach:

 

  • okres Žilina: Zbyňov
  • okres Martin: Martin
  • okres Banská Bystrica: Ľubietová, Strelníky, Špania Dolina
  • okres Žiar nad Hronom: Janova Lehota, Lovčica-Trubín
  • okres Žarnovica: Nová Baňa
Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.

Najnovšie články od autora: Tlačová správa