piatok, 10 máj 2013 07:32

Pozvánka: svetoznámy muzikál Pokrvní bratia na doskách SKD

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Pozvánka: svetoznámy muzikál Pokrvní bratia na doskách SKD Pozvánka: svetoznámy muzikál Pokrvní bratia na doskách SKD

Martin – Na budúcu sobotu – 18. mája – sa na doskách Slovenského komorného divadla v Martine predstaví súbor Divadla Jonáša Záborského z Prešova. Martinským divákom privezie žáner výnimočný a populárny – muzikál. A nie hocijaký. Pokrvní bratia totiž dodnes patria k svetovej špičke.

Napísal ho v roku 1983 anglický skladateľ, libretista a textár Willy Russell. Najprv mal premiéru v Liverpoole a rýchlo sa udomácnil na jednej zo scén londýnskeho West Endu. Tam už dávno prekonal magickú hranicu desaťtisíc repríz. Pokrvní bratia nezostali nepovšimnutí ani na Slovensku. Najprv ho na Novej scéne v Bratislave naštudoval režisér Jozef Bednárik (v roku 1993), o rok neskôr po tomto celosvetovo úspešnom titule siahli Prešovčania. Vtedy ho s nimi do scénického tvaru pripravil poľský režisér Andrzej Rozhin. Hrali ho dlho a s veľkým úspechom. Na začiatku tejto divadelnej sezóny (v septembri 2012) sa dramaturgia DJZ Prešov rozhodla opäť ho zaradiť do repertoáru – v novom šate. S umeleckým ansámblom novú verziu naštudoval režisér Michal Náhlík.

Muzikál Pokrvní bratia približuje tragický príbeh lásky aj nenávisti dvoch bratov – dvojičiek. Ibaže ani netušia, že ich spája pokrvné puto. Jedného z bratov totiž matka v krízovej situácii „obetovala“ – vzdala sa ho. Jeden teda vyrastá na periférii spoločnosti, druhý v dostatku. Ich cesty sa pretnú v detstve pri chlapčenských hrách, odlišné sociálne prostredie ich však v dospievaní úplne oddelí. Až kým sa obaja osudovo nezamilujú do jednej a tej istej ženy. Tragédia je na svete. Bratovražde nezabráni ani matka, ktorá vo vyhrotenej situácii prezradí konečne svoje celoživotné tajomstvo. Muzikál tak okrem tragického príbehu odkrýva aj témy rodičovskej zodpovednosti, výchovy a viny.

Prešovský muzikál v dvoch dejstvách hudobne naštudoval Andrej Belej, v choreografii Renáty Bubniakovej hrajú: Svetlana Janišová/Ľudmila Dutková, Ján Ivan, Valéria Fürješová, Igor Kasala, Peter Krivý, Filip Lenárth, Miroslav Bodoki a Jana Jurišincová.  V martinskom Národnom dome sa Prešovčania s úspešným muzikálom predstavia v sobotu 18. mája o 19-tej hodine.

Autor: Mira Kováčiková, foto: z archívu DJZ Prešov© Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn