sobota, 11 máj 2013 23:50

Pozvánka: Noc v Slovenskom národnom múzeu

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Pozvánka: Noc v Slovenskom národnom múzeu Pozvánka: Noc v Slovenskom národnom múzeu

V sobotu 18. mája 2013 sa v múzeu nezhasína. Naše brány zostanú otvorené návštevníkom až do neskorého večera vďaka Noci múzeí a galérií 2013. Pre všetkých, ktorí sa rozhodnú stráviť nezabudnuteľnú noc v Slovenskom národnom múzeu v Martine, je pripravený od 18.00 h. až do 23.30 h. zaujímavý program.

 

Chcete vedieť z čoho vyrástol odev našich predkov a čo všetko sa muselo udiať, aby z ľanového semienka vznikli nohavice či ručne vyšívaná košeľa? Celú vedu, akou bola výroba odevu v minulosti, Vám hravou formou predstavíme. Dozviete sa, aké rastliny a zvieratá sa na výrobu textilu pestovali a chovali, priblížime Vám, ako sa rastlinné a živočíšne vlákna spracovávali. Pre šikovných návštevníkov máme prichystané aj tvorivé dielne, kde si pri vyšívaní či modrotlačovej technike budú môcť vyskúšať, ako sa odev zdobil a krášlil.

Až do zotmenia Vás zoznámime aj s našou záhradou. Dozviete sa viac o rastlinách a živočíchoch, ktoré v nej žijú. Okrem dobrej zábavy myslíme i na žalúdky našich návštevníkov a budeme mať pripravené i niečo malé pod zub a čajovničku “U starej matere”. Aj tento rok sa Slovenské národné múzeum v Martine pridalo k projektu Noc múzeí a galérií, ktorý otvára pre verejnosť dvere kultúrnych inštitúcií v celej Európe. Je to skvelý spôsob, ako ľuďom ukázať, že múzeum nie je len budova bez života, plná vitrín a predmetov, ktorých sa nemôžeme dotýkať, ale naopak, že je miestom, kde sa dá naučiť kopec vecí a zažiť veľa zábavy.
Podujatie je realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Vstupné: deti do 15 rokov: zdarma, ostatní: 2 €

Autor: SNM © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn