piatok, 24 máj 2013 00:00

Pozvánka: Detská nedeľa a Záchranári deťom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Pozvánka: Detská nedeľa a Záchranári deťom Pozvánka: Detská nedeľa a Záchranári deťom

V nedeľu 26. mája 2013 bude Múzeum slovenskej dediny patriť deťom. Po prvýkrát sa tu uskutoční spoločné podujatie Detská nedeľa a Záchranári deťom. Po celý deň budú v areáli pripravené súťaže, vystúpenia folklórnych súborov, zaujímavé ukážky záchranárskej techniky. Pre malých návštevníkov do 15 rokov je vstup zadarmo.

Návštevníkom sa predstaví Detský folklórny súbor Slniečko z Detvy s detskými hrami a tancami z Podpoľania a Detský folklórny súbor Kalužiar z Martina. Malí návštevníci si budú môcť pozrieť vareškové divadlo „O perníkovej chalúpke“, vyskúšať si lyžovanie na tráve i chodenie na chodúľoch. Nebude chýbať ani Cesta rozprávkovým lesom plná detských prekvapení, ktorú pripravia študenti z Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice.

Malým parádniciam budú zapletať vrkoče študentky Združenej strednej školy obchodu a služieb z Martina, aby mali „hlavičku ako makovičku“. Pripravená bude dobová kolkáreň aj tvorivá dielňa, kde si návštevníci budú môcť vlastnoručne zhotoviť handrovú bábiku, voňavé vrecúško aj tradičnú „frndžalku“ z gombíkov. Nebude chýbať obľúbená detská tombola (ťah o 11.30 a 14.00 hod.) za prítomnosti jej maskota – lišiaka. Po celý deň bude vyhrávať ľudová hudba. Hasiči predvedú súčasnú i historickú požiarnu techniku a návštevníkom predstavia viac typov ručných a motorových striekačiek. Pripravená bude súťaž v disciplíne „požiarny útok s vodou“. Od 12.00 hod. budú môcť návštevníci zažiť zákrok Rýchlej záchrannej služby pri dopravnej nehode a požiari, zlaňovanie hasičov z vysokozdvižnej plošiny či Štátnu a mestskú políciu pri ukážkach sebaobrany.

Určite zaujme aj práca psovodov a spôsob vyslobodzovania zranenej osoby pomocou lanovky, ktorý predvedie Horská záchranná služba. Ponuku pre návštevníkov doplnia ukážky tradičných postupov ľudovej výroby a predaj ľudovoumeleckých výrobkov i možnosť občerstvenia v objekte krčmy z Oravskej Polhory. O 13.30 hod. sa uskutočnia v kostole z Rudna ev. a. v. služby Božie. Podujatie je pripravené v spolupráci Slovenského národného múzea v Martine – Múzea slovenskej dediny s Okresným výborom dobrovoľnej požiarnej ochrany Martin, Okresným riaditeľstvom hasičského a záchranného zboru Martin a Prvou stavebnou sporiteľňou a.s. Martin.

 

Autor: SNM © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn