streda, 05 jún 2013 00:00

Pozvánka MSD: Dnes tovariš, zajtra majster Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Pozvánka MSD: Dnes tovariš, zajtra majster Pozvánka MSD: Dnes tovariš, zajtra majster

Aj spod rúk nádejných remeselníckych učňov môžu vychádzať majstrovské diela. O tom, ako si mladí razia cestu k remeslu, sa môžete presvedčiť v nedeľu 9. júna 2013 od 10.00 do 16.00 hod. na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny. Program spoluorganizuje Turčianske kultúrne stredisko v rámci Turčianskych slávností folklóru.

Na tomto podujatí študenti stredných škôl v úlohe „tovarišov“ zoznamujú návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. Ukážkami svojich prác sa predstavia študenti zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice a Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Návštevníci budú mať možnosť získať informácie o študijných odboroch    a zameraniach prezentovaných škôl.

 

Program bude prebiehať ako tvorivá dielňa pre návštevníkov, ktorú budú viesť študenti

V nej si budú môcť návštevníci vyskúšať zaujímavé, mnohokrát už zabudnuté textilné techniky – napríklad tkanie na krosnách, na forme či na ráme, tlač na textil ručnými formami, maľbu na textil, mokré i suché plstenie ovčej vlny, alebo zhotovenie maňušiek na bábkové divadlo. Pre návštevníkov bude pripravený aj ručný „šliapací“ šijací stroj, na ktorom si budú môcť overiť koordináciu nôh a rovného stehu na látke. Pripravené budú aj ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov, zaujímavé bude aj ostrenie nožov na ručnom kamennom „brúse“.K dobrej nálade budú vyhrávať turčianske folklórne hudby Čertovka, Strunkáči a Podhradská muzika. Návštevníci skanzenu si budú môcť zatancovať aj v Škole ľudového tanca spolu s detským folklórnym súborom Turiec z Martina. O 13.30 sa uskutoční r. k. sv. omša v kostole z Rudna.

 

Autor: Milena Kiripolská, SNM v Martine © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn