Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 13 jún 2013 18:11

Pozvánka: Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Pozvánka: Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach Pozvánka: Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach

Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach, ktoré sa uskutoční 4. – 7. júla 2013, je v poradí už dvanástym pokračovaním tohto významného podujatia. V trojročných intervaloch sa koná nepretržite od roku 1980, pričom pri jeho zrode stál zakladateľ a prvý predseda Svetového kongresu Slovákov Štefan B. Roman – mimochodom, rodák z východného Slovenska.

Do roku 1989 sa stretávanie Slovákov konalo v zahraničí (Nemecko, USA, Rakúsko), po páde železnej opony a komunistického režimu sa od roku 1992 zásluhou Matice slovenskej pravidelne uskutočňuje na Slovensku (pod názvom Matičný svetový festival slovenskej mládeže). Tohtoročné Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach sa bude niesť v znamení 150. výročia založenia Matice slovenskej, 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie a 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico.

Organizátori multižánrového a multigeneračného medzinárodného festivalu pripravili v Košiciach, ako i v okolitých mestách a obciach Košického a Prešovského kraja bohatý štvordňový program, v rámci ktorého sa predstaví niekoľko stoviek účinkujúcich zo Slovenska, Bulharska, Česka, Chorvátska, Kanady, Rakúska, Rumunska, Srbska, Ukrajiny a USA. Súčasťou atraktívnej programovej ponuky budú okrem folklórnych vystúpení, hudobných koncertov, divadelných predstavení či oživovania histórie aj multimediálne inscenácie, cyrilo-metodské tvorivé dielne (školy tanca, spevu a ornamentu), vernisáže výstav, prehliadky pamätihodností Košíc, vedecká konferencia o východnom Slovensku v kontexte našich národných dejín a ďalšie sprievodné akcie. Epicentrom diania bude pódium Dolná brána na pešej zóne (Hlavná ulica v Košiciach).

httpv://youtu.be/fFp8CZ7Gl6I

Všetky potrebné informácie  o programe, príhovory najvyšších predstaviteľov partnerských zložiek a rôzne informatívne texty nájdu záujemcovia vo festivalovom bulletine.

 

Odkaz: Bulletin na stiahnutie (JPG)

 

Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach pripravila Matica slovenská v spolupráci s Mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom a neziskovou organizáciou Košice 2013. Organizátori veria, že svojím celkovým charakterom a netradičným programom podujatie významne obohatí bohatú júlovú kultúrnu ponuku Košíc, ktoré sú v tomto roku Európskym hlavným mestom kultúry.
 

Autor: Mgr. Eva Lacová, marketingový pracovník MS © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky